Cílem konference bylo posílení mezinárodního aspektu evropského vysokoškolského vzdělávání, výzkumu a inovací a zprostředkování diskuze k úloze vysokoškolského vzdělávání, výzkumu a inovací při řešení velkých globálních sociálních a ekonomických výzev, k vyváženosti mezi otevřeností mezinárodní spolupráce ve vědě a technologiích a zajištění strategické autonomie EU, či k roli vědecké diplomacie v mezinárodní spolupráci.
V průběhu ministerského kulatého stolu, který se věnoval principům a hodnotám mezinárodní spolupráce v oblastech výzkumu a inovací, zdůraznil náměstek Velčovský skutečnost, že z pohledu ČR je zcela stěžejní zajistit rovné podmínky a reciprocitu, jakož i dodržování evropských hodnot ze strany partnerů mimo EU.
V odpolední části konference pak předsedal náměstek Velčovský, coby zástupce nastupujícího předsednického státu Rady EU, workshopu na téma vědecké diplomacie. Vědecká diplomacie představuje v kontextu EU důležitý nástroj pro rozvoj mezinárodní spolupráce s evropskými sousedy, i s dalšími světovými makroregiony. Debata proto směrovala k rozvoji společné evropské strategie pro vědeckou diplomacii založené na souboru společných zásad a principů a sladění národních strategií členských států EU na evropské úrovni. Tento plán představuje další krok k posílení vzájemné spolupráce při řešení problémů spojených se změnou klimatu nebo kybernetickou bezpečností a při transformaci evropských ekonomik v souladu s digitálními a environmentálními cíli.
Diskuze v panelu se dotkla kromě jiného i současné situace na Ukrajině. „Musíme poskytnout humanitární pomoc ukrajinským běžencům, a to včetně ukrajinských studentů, výzkumných pracovníků a inovátorů. Ruská invaze na Ukrajinu bohužel potvrzuje, že musíme být nesmírně opatrní a ostražití, co se týče rozvíjení vědecké a technologické spolupráce se zeměmi, jež nesdílejí hodnoty demokracie, akademické svobody, vědecké etiky, společenské a environmentální odpovědnosti výzkumu nebo rovnosti pohlaví, které jsou ústředními pilíři Evropského výzkumného prostoru a EU jako takové,“ uvedl náměstek Václav Velčovský.
Výstupem konference je kromě jiného i přijetí tzv. Marseillské deklarace, která klade zvláštní důraz na evropské hodnoty ve vědě, jakými jsou například svoboda vědeckého výzkumu či otevřená věda, a vyzývá EU a její členské státy k rozvinutí dialogu s jejich evropskými, a i mimoevropskými partnery nad těmito principy, a nalezení a vytvoření společného rámce pro vyváženou a vzájemně výhodnou mezinárodní spolupráci založenou na sdílených principech a hodnotách EU.