Konference ASM se koná vždy po dvou letech. Letošní ročník (o rok opožděný kvůli pandemii Covid-19) navazoval na předchozí setkání z let 2016 z Washingtonu, resp. 2018 z Berlína, a byl spoluorganizován Japonskem a Islandem. Účastníky na úvod přivítal premiér Japonska Jošihide Suga a ministři pro školství a výzkum obou spolu-organizujících zemí ASM3. Konference si bere za cíl stát se nejširší platformou pro setkávání zástupců států, polárních vědců i národnostních skupin obývajících arktické oblasti.
Náměstek Doleček na konferenci přednesl projev, ve kterém připomněl, že přestože je ČR od arktických oblastí geograficky vzdálená, intenzivně se zapojuje do mezinárodních programů a projektů, které se zaměřují na arktický výzkum. Zmínil přitom mj. i Českou arktickou stanici Josefa Svobody na souostroví Špicberky vybudovanou za pomoci finančních prostředků MŠMT a již několik let sloužící nejen jako základna špičkových mezinárodních vědeckých projektů, ale i jako výukové centrum pro české, jakož i zahraniční studenty. V závěru poté připomněl, že se ČR uchází o pozorovatelský statut v Arktické radě, jejíž zasedání se uskuteční v 2. polovině května 2021 v Reykjavíku.
Na závěr konference účastníci podepsali společnou deklaraci Joint Statement of Ministers. Ta obsahuje závazek společných snah, které by měly vést jak k lepšímu poznání života i přírodních a klimatických procesů v Arktidě, tak také k prohloubení mezinárodní spolupráce při ochraně unikátních ekosystémů, i v Arktidě žijícího obyvatelstva.
Vedle ministerské části probíhalo v rámci programu ASM3 i paralelní setkání vědecké, na němž ČR reprezentovali zástupci Centra polární ekologie při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, vedeného Marií Šabackou.