„Za elektronické informační zdroje jsou v Česku každoročně vydávány stovky milionů korun a považuji za nanejvýš důležité mít přehled o výdajích s nimi spojených. V obecné rovině nás čeká debata o zefektivnění celé řady procesů a nastavení národní strategie pro budoucí vyjednávání. Vnímám konferenci KREcon nejen jako příležitost k poučení se ze zahraniční praxe, ale také k transparentní debatě s vědeckou komunitou nad tím, co nás čeká a čemu se pečlivě věnovat,“ řekl náměstek Doleček.
Open access (otevřený přístup) představuje model prezentace výstupů výzkumu, vývoje a inovací prostřednictvím internetu. Výstupy jsou zveřejňovány okamžitě, dlouhodobě, pro koncového uživatele bezplatně a v podobě, která umožňuje jejich opětovné využití.
Hlavním cílem konference bylo představení široké problematiky otevřeného přístupu. Byla prezentována perspektiva poskytovatelů podpory, perspektiva mladého a začínajícího i již zkušeného vědce či perspektiva vyjednavačů s vydavateli. Tyto různé přístupy zcela otevřeně představili ve svých příspěvcích mj. David Sweeney (cOAlition S, Research England), Jean-Pierre Finance (EUA), Gareth O’Neill (EOSC, cOAlition S) nebo Eva Hnátková (Eurodoc).
Pro budoucí debatu k OA bude klíčové využití budovaného Národního centra pro elektronické informační zdroje – CzechELib. To vzniká v rámci stejnojmenného projektu podpořeného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a jeho hlavním úkolem je centralizované pořizování a zpřístupňování elektronických informačních zdrojů pro uživatele z oblasti výzkumu, vývoje a inovací.
Zdroj fotografií: Národní technická knihovna