Dále byla při neformální debatě ministrů diskutována i problematika spolupráce členských států EU a Evropské komise za účelem zabezpečení plně soudržného, respektive inkluzivního Evropského výzkumného prostoru, který bude nabízet vysoce atraktivní výzkumné kariéry v rámci celé Evropy.
„Otevřený trh práce pro výzkumné pracovníky, který umožňuje mezinárodní i mezisektorovou mobilitu a poskytuje vědcům špičkové pracovní prostředí a podmínky, je jedním z hlavních politických cílů, co do společného evropského úsilí vkládaného do revitalizace Evropského výzkumného prostoru v období po roce 2020. Otevřený trh práce pro vědce je naprosto stěžejním předpokladem atraktivity výzkumného a inovačního ekosystému v Evropě a taktéž jednou ze svobod, na kterých je EU postavena. Je to i jeden z klíčových předpokladů volného oběhu znalostí a vědeckých výsledků a šíření vědecké excelence v celé EU bez výjimky“, uvedl na jednání náměstek Pavel Doleček.
Portugalské předsednictví v Radě EU se v průběhu 1. pol. roku 2021 zaměří na systematické zavádění obnovených cílů budování Evropského výzkumného prostoru a v rámci nich bude věnovat mimořádnou pozornost právě podmínkám pro rozvoj špičkových výzkumných kariér v Evropě, díky kterým se stane EU vysoce atraktivní nejen pro evropské pracovníky ve vědě a technologiích, ale i pro mimoevropské výzkumníky a inovátory, kteří zvolí Evropu jako destinaci svého působení.