V rámci politické diskuse ministři sdíleli osvědčené postupy a diskutovali opatření na národní i evropské úrovni, která by zvýšila podporu mobilit ve smyslu širší, spravedlivé, vyvážené a přínosné mobility pro každého občana v rámci Evropského prostoru vzdělávání.
„Mobilita představuje jednu z klíčových oblastí internacionalizace vysokoškolského vzdělávání a Česká republika tyto priority integrovala ve Strategii internacionalizace vysokého školství od roku 2021. Vzhledem k aktuálním potřebám společnosti a trhu práce bude mobilita jednou z důležitých zkušeností studentů a akademických pracovníků, která hraje nezastupitelnou roli v rozvoji jejich globálních kompetencí. Měli bychom ji proto stále více podporovat. Do budoucna bude nutné upravit nastavení systému mobility ve vysokoškolském vzdělávání tak, aby se do procesu získávání globálních kompetencí zapojili i studenti či akademičtí pracovníci vysokých škol, kteří z různých důvodů nemohou vycestovat do zahraničí nebo jim je přístup k mobilitě ztížen. K tomu nám může pomoci účinné a cílené zapojení do systému mobility a internacionalizace prostřednictvím rozvoje virtuálních a kombinovaných mobilit,“ uvedl náměstek ministra školství Jaroslav Miller.
Během jednání náměstek Miller zdůraznil, že je důležité nahlížet dopad mobilit komplexně a vnímat i jejich ekonomický a kulturní přínos členským státům. Náměstek Miller rovněž oficiálně představil nejnovější souhrnnou studii o zahraničních studentech v Česku, která například ukázala, že neuvěřitelných 45 % studentů se rozhodne v Česku zůstat i po studiu. Rozsáhlý výzkum realizoval Dům zahraniční spolupráce v rámci státní iniciativy Study in Czechia. Studie je dostupná na studyin.cz a její anglická verze zde bude zveřejněna v příštích týdnech.