Touto akcí navazuje JPI Climate na úspěchy prvního ročníku a zkoumá řadu způsobů, které mohou přispět ke zvýšení relevance vědy v evropském výzkumném prostoru. Tyto strategie se zaměřují na témata jako je dosažení klimatické neutrality nebo odolnost vůči změnám klimatu. Diskutovalo se také o nezastupitelné roli vědy, výzkumu a inovací při řešení hlavních aspektů změny klimatu pro společnost. Summit poskytl fórum pro vyjádření politické podpory pro dvouletý evropský proces vědeckého hodnocení, jež pomůže zajistit budoucí evropské vedoucí postavení vědy o klimatu a prosazovat ji jako model pro spolupráci s ostatními globálními regiony.
„Klimatické extrémy a výzvy s nimi spojené stimulují vědecké prostředí a jsou to především vědecké poznatky, které mají potenciál prolomit přežívající zvyky a bariéry v myšlení lidí a posunout nás blíže k řešení celého problému. Zlepšení komunikačních strategií směrem k veřejnosti a urychlení přenosu znalostí z vědy do politiky je zásadní pro účinné řešení výzev, které přináší změna klimatu“, uvedl náměstek Jaroslav Miller.
Iniciativa Společného programování JPI Climate je formou spolupráce, která se zaměřuje na koordinaci evropského výzkumu v oblasti klimatické změny a souvisejících globálních výzev. Nadnárodní koordinace výzkumné základny má za cíl překonat fragmentaci a vytvářením synergií a usnadněním spolupráce předních vědců napříč hranicemi tak lépe využívat veřejné investice do výzkumu a vývoje. Hlavním cílem iniciativy je významně přispět k vytvoření základny pro evropské snahy řešit společenské výzvy související se změnou klimatu.
MŠMT se do činnosti JPI Climate připojilo v roce 2018 a od té doby v rámci iniciativy spolupracuje na aktivitách podpory výzkumu a vývoje v oblasti klimatické změny. Finanční podpora úspěšných mezinárodních projektů přispívá k posilování mezinárodní spolupráce a konkurenceschopnosti českých výzkumných organizací a k rozvoji dané vědní oblasti v ČR i v Evropě.