Konferenci uvedl náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl, který ve svém projevu vyzdvihl roli výzkumných infrastruktur v ekosystému národní, ale i mezinárodní spolupráce: „Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji je součástí každodenního života velkých výzkumných infrastruktur, neboť jsou ze své podstaty mezinárodní spolupráci či externím uživatelům otevřeny. Česká republika věnovala v uplynulých letech nemalé úsilí a finanční prostředky integraci velkých výzkumných infrastruktur do mezinárodního prostoru. Naším zájmem je i nadále tento mezinárodní aspekt podporovat a posilovat, avšak musíme si být vědomi nejen příležitostí, jaká mezinárodní spolupráce přináší, ale rovněž možných rizik, a především na ně musíme být připraveni. Je nepochybné, že v dnešní globalizované společnosti, jež je poznamenaná aktuálním geopolitickým děním, se řešení této otázky nevyhneme,“ řekl náměstek Nantl.
Konference se zúčastnilo na 150 lidí z řad řečníků i účastníků 6. ročníku Národního dne velkých výzkumných infrastruktur.
V rámci konference byla představena současná spolupráce v mezinárodním a národním kontextu, ale rovněž konkrétněji politika EU v oblasti nelegitimního ovlivňování ve výzkumu či problematika bezpečnostního výzkumu ve Spojeném království. Z pohledu MŠMT byly zdůrazněny jak přínosy, tak úskalí mezinárodní spolupráce ve výzkumu z pohledu ČR a vize do budoucna.
Náměstek ministra školství Jiří Nantl vyzdvihl roli výzkumných infrastruktur v ekosystému národní, ale i mezinárodní spolupráce.
Další část konference se věnovala podpůrným opatřením a nástrojům k prohlubování znalosti a odolnosti na podporu mezinárodně konkurenceschopného, silného a nezávislého sektoru vysokého školství, vědy a výzkumu na mezinárodní i národní úrovni. Cílem akce bylo rovněž prohloubit povědomí o problematice nelegitimního ovlivňování ve výzkumu, vývoji a inovacích, a především pak sdílet zkušenosti z pohledu vysokých škol, výzkumných organizací i velkých výzkumných infrastruktur.
Tématy letošního Národního dne velkých výzkumných infrastruktur byly oblasti nelegitimního ovlivňování a zvyšování povědomí a odolnosti v oblasti velkých výzkumných infrastruktur.
Na konferenci byla představena také nová Cestovní mapa velkých výzkumných infrastruktur ČR pro období 2023–2026. V průběhu i po skončení konference mohli účastníci navštívit prostory výzkumných infrastruktur LINDAT/CLARIAH-CZ, MGML, SPL-HTC a WCZV, které sídlí v areálu MFF UK.
Velká výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ sbírá jazyková a multimodální data pro využití ve výzkumu v umělé inteligenci i v digitálních humanitních vědách. Zároveň vyvíjí softwarové nástroje pro využití dalšími výzkumníky i v jiných oborech. V rámci exkurze byly představeny webové služby LINDAT/CLARIAH-CZ, jako je automatický překlad, přepis mluvené řeči do textu, rozpoznávání pojmenovaných entit, jazyková analýza textu a další.
MGML je velká výzkumná infrastruktura, která se zaměřuje na syntézu nových materiálů, jejich charakterizaci a měření fyzikálních vlastností. Exkurze zavítala do jedné z laboratoří zaměřených na studium spektra fyzikálních vlastností materiálů v širokých rozsazích teplot, magnetického a elektrického pole a vnějšího tlaku.
Laboratoř fyziky povrchů – Vodíkové technologické centrum (SPL-HTC) sestává ze tří laboratoří – Optické dráhy pro vědu o materiálech na synchrotronu Elettra v Terstu a Laboratoře fyziky povrchů. Od 2023 nově rozšířené o Vodíkové technologické centrum. V rámci laboratoří SPL a MSB v současné době nabízí vědecké komunitě přístup k 6 unikátním zařízením – 4 fotoelektronovým spektrometrům a 2 skenovacím elektronovým mikroskopům vybaveným komplementárními technikami, které umožňují komplexní chemickou a strukturní analýzu materiálů.
Dva jaderné výzkumné reaktory – Školní reaktor VR-1 a Podkritický reaktor VR-2 – jsou součástí velké výzkumné infrastruktury WCZV, kterou provozuje ČVUT. V průběhu prohlídky reaktorové haly, kde se oba reaktory nacházejí, bylo možné vidět všechny hlavní části technologie obou reaktorů, jejich experimentální vybavení a také velín reaktoru VR-1.