Setkání zahájil náměstek MŠMT pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF Václav Velčovský, který ocenil kvalitní a náročnou práci učitelů a lektorů a poděkoval za osobní odvahu i zodpovědnost těch, kteří se podíleli na výuce češtiny na Ukrajině.
„Důležitým projevem jazykové, ale i obecné politiky státu je nejen to, kde se čeština jako cizí jazyk učí, ale také to, kde ne. Chci proto oznámit, že jsem rozhodl neobsazovat místa na území Ruské federace. Místo toho jsem velmi rád, že Ukrajina přijala naši nabídku na zřízení lektorátu v Kyjevě. Ten by měl začít fungovat od podzimu 2023. Jedna ze zásadních evropských hodnot je totiž schopnost domluvit se. Nejen jako učení se cizím jazykům, ale také jako schopnost porozumění a hledání společných řešení. Ruská agrese tuto hodnotu zcela pošlapala,“ řekl náměstek Velčovský, přičemž také vyzdvihl pomoc MŠMT ukrajinským dětem, žákům a studentům v České republice.
Do programu se zapojili také hosté z akademické i kulturní sféry, jako například zakladatelka Nadačního fondu Arnošta Lustiga Eva Lustigová, spisovatelé, výtvarníci a ilustrátoři Markéta Pilátová, Petr Stančík, Radek Malý a Aneta Františka Holasová nebo hudebnice Martina Trchová.
U příležitosti setkání učitelů u krajanů a lektorů bylo vydáno už14. číslo bohemistického časopisu Krajiny češtiny, jehož elektronická verze je k dispozici na stránkách DZS: Archiv publikací | Dům zahraniční spolupráce (dzs.cz)