Hned v úvodu jednání se ministři členských států EU věnovali problematice širšího zapojení společnosti do výzkumu, a to za pomoci občanských vědeckých iniciativ. Jedním z konkrétních prostředků pro rozvoj občanské vědy je například rozšíření iniciativy „Plastic Pirates – Go Europe!“. Ta se zaměřuje na výzkum znečištění řek a roli studentů při sběru relevantních dat o znečištění pro následný vědecký výzkum.
„Česká republika plně podporuje iniciativu německého předsednictví vedoucí k posílení občanské dimenze výzkumu a k vytváření kampaní občanské vědy. Efektivní integrace občanské společnosti do výzkumných aktivit může významně přispět k posílení vzájemné výměny informací, k šíření znalostí a vědeckých poznatků mezi širší okruh občanů a ve výsledku také k posílení znalostního charakteru naší společnosti. Za velmi významnou považuji rovněž vazbu mezi výzkumem a vzděláváním, kdy zapojení žáků a studentů škol do výzkumu má potenciál přispět nejen k šíření znalostí mezi nimi, avšak také k zatraktivnění kariérní dráhy výzkumného pracovníka pro širší okruh studentů. Realizace kampaní občanské vědy může přispět i k posílení konceptu Evropského výzkumného prostoru ve smyslu posilování spolupráce mezi občany a vědci napříč celou EU.“, uvedl ve svém vystoupení náměstek ministra školství Václav Velčovský.
Účastníci jednání diskutovali také o reformě Evropského výzkumného prostoru, která by měla přispět k užší a účinnější spolupráci v oblasti výzkumu a inovací v rámci EU v návaznosti na politické cíle EU, priority Evropské komise pro léta 2019 až 2024 anebo připravovaný 9. rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027). Reforma Evropského výzkumného prostoru reaguje na jeho vývoj, nové priority EU a sociálně-ekonomické prostředí, které se v uplynulých 20 letech významně proměnilo.
Dalším významným tématem byl možný vznik iniciativy zaměřené na posílení odolnosti a pandemické připravenosti Evropy na budoucí krize prostřednictvím výzkumu a inovací. Cílem má být posílení odolnosti EU a její připravenosti a kapacit pro řešení případných budoucích krizí s využitím zkušeností získaných právě v boji s pandemií SARS-CoV-2/Covid-19.
Ministři diskutovali také o možnosti vytvoření další iniciativy, a to v oblasti výzkumu, vývoje a komerčního využití technologií na bázi zeleného vodíku, jež by měla za cíl významně přispět k dekarbonizaci evropského průmyslu a energetiky a k naplnění klimatických cílů EU.