Koncept „Nová ERA pro výzkum a inovace“ by měl více upřednostňovat investice a reformy, které podporují kvalitnější systémy výzkumu a inovací v celé EU, přičemž se zaměří rovněž na zlepšení přenosu znalostí do inovací a směřování k hlubší integraci mezi vnitrostátními politikami.
„Česká republika si plně uvědomuje naléhavost zvýšení veřejných i soukromých investic do výzkumu, technologického vývoje a inovací a považuje je za zásadní součást společného evropského úsilí k dosažení politických cílů současnosti i budoucnosti. Nutnost posílení financování výzkumu a inovací vyplývá mimo jiné rovněž ze zcela bezprecedentních socioekonomických dopadů pandemie COVID-19, které lze řešit výlučně znalostními řešeními. Výzkum a inovace jsou klíčovými faktory umožňujícími a usnadňujícími ekonomické oživení Evropy, jakož i stěžejními nástroji k posílení evropské připravenosti a odolnosti proti jakékoliv budoucí socioekonomické krizi, která ovlivní každodenní život evropských občanů. ČR proto podporuje cíl 3 % HDP, které mají být investovány do výzkumu a inovací v EU, a souhlasí s návrhem, na základě něhož je třeba upřednostnit reformy a investice do výzkumu a inovací směrem k zelené a digitální transformaci evropského hospodářství,“ uvedl ve svém vystoupení náměstek Václav Velčovský.
Zástupci německého předsednictví dále informovali delegaci o současnému stavu projednávání legislativních dokumentů v oblastech výzkumu a inovací navázaných na budoucí Víceletý finanční rámec EU, a dále o posledním vývoji v otázce otevřené vědy a o aktuálním stavu implementace iniciativy EOSC (European Open Science Cloud). Evropská komise seznámila účastníky jednání s průběhem přípravy evropských partnerství, které budou součástí 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizontu Evropa (2021–2027). Závěrem představili zástupci Portugalska program svého nastupujícího předsednictví v Radě EU.