V průběhu dopolední části jednání Rady EU debatovali ministři v rámci tematických workshopů o hlavních výzvách v oblasti vysokoškolského vzdělávání, kterým Evropa čelí. V první části dopoledního programu předsedal náměstek Velčovský diskuznímu panelu, který se věnoval budoucnosti evropských univerzit. Druhý z workshopů se zaměřil na debatu o principech a hodnotách výzkumu v Evropě a ve světě.
V centru pozornosti zasedání ministrů byla zejména strategie evropského vysokého školství a příspěvek vysokých škol k naplňování sektorových politik EU. Jednání Rady se stalo také příležitostí pro diskuzi o nedávno publikovaném Sdělení Evropské komise o Evropské strategii pro univerzity a návrhu k přijetí Doporučení Rady EU o budování mostů pro efektivní spolupráci v rámci evropského vysokého školství. Cílem těchto dokumentů je reagovat na současné a budoucí socioekonomické výzvy, včetně digitální transformace, klimatické změny, stárnutí populace či bezprecedentní zdravotní krize, která vyvolala dramatické dopady na ekonomiku EU.
„Univerzity naplňují stěžejní roli v posilování Evropského výzkumného prostoru a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. Je proto zřejmé, že musíme podporovat synergie mezi odvětvím vysokoškolského vzdělávání a sektorovými oblastmi výzkumu a inovací, a snažit se využít ústředního postavení univerzit při rozvoji znalostní společnosti. Univerzity musí přispívat ke stěžejním iniciativám EU, jimiž jsou Zelená dohoda pro Evropu či digitální a zelená transformace evropské ekonomiky,“ uvedl náměstek Velčovský v průběhu svého vystoupení na zasedání Rady EU.
Odpolední část programu jednání byla věnována diskuzi u kulatého stolu mezi ministry členských států EU na téma posílení mezinárodní spolupráce mezi univerzitami. Prostor byl věnován zejména otázkám zvýšení kvalitativní úrovně univerzit v EU, posílení jejich mezinárodní konkurenceschopnosti a zvýšení atraktivity evropského vysokoškolského sektoru. Náměstek Velčovský ve svém příspěvku kromě jiného uvedl, že spolupráce evropských univerzit otevírá příležitosti ke sdílení zkušeností, výměně příkladů dobré praxe a efektivnějšímu vynakládání finančních zdrojů, kdy mohou univerzity z různých členských států EU na principu sdílení nákladů synergicky využívat a komplementárně doplňovat své kapacity k reagování na socioekonomické výzvy evropské společnosti.
Neformální zasedání výzkumné konfigurace Rady pro konkurenceschopnost EU v Paříži bylo prvním ze zasedání Rady EU v rámci francouzského předsednictví v Radě EU. Další, formální zasedání Rady, se uskuteční 10. června 2022 v Bruselu.