V úvodu jednání probraly obě delegace aktuální stav příprav programu a priorit předsednictví ČR v Radě EU. Zástupci MŠMT potvrdili za ČR jako stěžejní priority výzkumných infrastruktur a synergií ve financování výzkumu a inovací, a to včetně připravenosti moderovat k oběma tématům přijetí Závěrů Rady EU. Představen byl i pokrok v přípravě jednání, která k daným tématům organizačně zaštítí MŠMT, ať se jedná o vlajkovou konferenci k synergiím pořádanou 7. až 8. července v Praze, dále o neformální jednání evropských ministrů s gescí za agendu výzkumu 21. až 22. července opět v Praze, nebo o mezinárodní konferenci k výzkumným infrastrukturám ICRI 2022 od 19. do 21. října v Brně. Ze strany MŠMT byla avizována taktéž brzká finalizace prvních návrhů Pražské deklarace k synergiím ve financování výzkumu a inovací v Evropě, respektive Brněnské deklarace k výzkumným infrastrukturám, a jejich včasné rozeslání k dalším návazným konzultačním procedurám. V neposlední řadě MSMT potvrdilo svou připravenost moderovat debatu členských států EU vedoucí k přijetí Závěrů Rady EU k inovacím jako jedné z priorit Evropské komise pro rok 2022.
Odpolední část programu byla věnována rozhovorům k implementaci politických priorit agendy Evropského výzkumného prostoru (ERA) pro léta 2022–2024. Tato agenda aktuálně zahrnuje 20 takzvaných ERA Akcí, jejichž realizace má zabezpečit progresivní rozvoj ERA v dílčích sektorových oblastech, jakými jsou například hodnocení vědy, výzkumné infrastruktury, otevřená vědecká data anebo genderová rovnost. ERA Akce, jejichž koncepty budou podpořeny alespoň nadpoloviční většinou členských států EU, budou vybrány k implementaci. Závazky členských států EU k jednotlivým ERA Akcím budou očekávány do konce června, pak dojde k vyhodnocení zpětné vazby od členských států EU a k selekci preferovaných akcí. Návrhy zaměření ERA Akcí jsou od počátku letošního roku projednávány na platformě ERA Fóra, přičemž v nejbližších týdnech dojde k finalizaci záměrů ERA Akcí ze strany Evropské komise. Poté budou členské státy EU vyzvány ke sdělení svých závazků.
Jednání s Evropskou komisí k aktuálním i dlouhodobým otázkám evropské výzkumné politiky se uskutečnila v uvedeném formátu vůbec poprvé, a protože se zaměřil na širokou oblast vědní agendy EU, kromě zástupců MŠMT se jej za českou stranu zúčastnili také zástupci resortu ministryně pro vědu, výzkum a inovace, zástupci dalších poskytovatelů podpory na výzkum, vývoj a inovace z veřejných prostředků ČR a dále vysokých škol a výzkumných institucí.