Strategický záměr ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 je výsledkem více než roční společné práce MŠMT, vysokých škol a zástupců dalších resortů a organizací včetně Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. Na základě široké diskuse bylo stanoveno šest priorit pro následující období, na která jsou navázané jednotlivé dílčí cíle a opatření:
- rozvíjet kompetence přímo relevantní pro život a praxi v 21. století,
- zlepšit dostupnost a relevanci flexibilních forem vzdělávání,
- zvýšit efektivitu a kvalitu doktorského studia,
- posilovat strategické řízení a efektivní využívání kapacit v oblasti výzkumu a vývoje na vysokých školách,
- budovat kapacity pro strategické řízení vysokého školství,
- snížit administrativní zatížení pracovníků vysokých škol, aby se mohli naplno věnovat svému poslání.
Ministr Robert Plaga říká: „Od začátku práce na strategickém záměru bylo naším velkým tématem distanční vzdělávání a role vysokých škol v celoživotním učení. Mimo jiné chceme, aby vysoké školy do budoucna mnohem více než dnes poskytovaly kratší kurzy, prezenční i online, ve kterých si lidé budou moci rozšířit kvalifikaci a doplnit vzdělání, když se rozhodnou změnit kariéru nebo prostě chtějí svou práci dělat lépe. Po zkušenostech z pandemie covid-19 jsme toto téma rozvinuli ještě dál a posílili důraz na využívání technologií a distančních metod i v běžném studiu. Setkávání se a živá diskuse nepochybně hrají ve vzdělávání důležitou roli, ale všichni jsme si vyzkoušeli, že spousta věcí se dá zvládnout i online, a máme tedy ideální příležitost na tuto zkušenost navázat.“
Významné změny čekají i oblast doktorského studia. Pomocí změny legislativy a úpravy způsobu financování budou vytvořeny podmínky pro zvýšení úspěšnosti studujících a zkrácení průměrné délky studia. Stipendia doktorandů v prezenčním studiu se mají navýšit a oproti stávající situaci má být nově garantována jejich minimální výše, zároveň ale nárok na stipendium mají mít jenom ti, kdo se studiu věnují opravdu naplno.
Mezi další oblasti, na které se podpora v budoucnu zaměří, patří například rozvoj nedávno zavedených profesně orientovaných studijních programů, posilování pedagogických kompetencí vyučujících na vysokých školách nebo budování informačních systémů, které pomůžou odstranit zbytečnou administrativu a opakované vykazování stejných údajů.
Samostatnou přílohou dokumentu je Strategie internacionalizace, která formuluje priority pro přípravu studujících na uplatnění v globalizovaném světě a těsnější zapojení vysokých škol do mezinárodní spolupráce.
Náměstek pro vysoké školy, vědu a výzkum Pavel Doleček dodává: „Dokončení strategie je jen první krok. Vysoké školy teď zpracovávají své vlastní strategické záměry, ve kterých uvedou, jaká opatření pro dosažení národních cílů aplikují. Když připraví kvalitní a ambiciózní strategie, poskytneme jim na plnění priorit prostředky z nově vytvořeného Programu na podporu strategického řízení vysokých škol a dalších připravovaných nástrojů.“
Strategický záměr ministerstva pro oblast vysokých škol na období od roku 2021 je k dispozici ZDE.
Přílohou Strategického záměru je Strategie internacionalizace, zároveň je vydáván Plán realizace strategického záměru na rok 2021. Tyto dokumenty jsou k dispozici ZDE.
Související rozvojové programy pro veřejné vysoké školy jsou k dispozici ZDE.