„NÚVR si klade ambiciózní cíl – stát se národní autoritou v oblasti onkologického výzkumu a akademické onkologie. Jeho cesta povede přes celorepublikové propojení pracovišť provádějících špičkový výzkum v oblasti onkologie, které nejsou v současné době dostatečně koordinovány. V praxi totiž není nutné ani hospodárné, aby každý výzkumný subjekt disponoval všemi technologiemi a soustředil u sebe nejlepší vědecké kapacity. Naopak je výhodné jak pro jednotlivé výzkumné subjekty, tak pro Českou republiku, aby subjekty spolupracovaly, sdílely vybavení, vědomosti, prostory apod.,“ představuje NÚVR Jan Nosálek, ředitel kanceláře ministra MŠMT.
Síť pracovišť zabývajících se akademickou onkologií propojí ty nejlepší vědecké expertizy, terciární vzdělávání a relevantní medicínsko‑zdravotnické informační zdroje za účelem strategického rozvoje onkologického výzkumu, který bude přinášet proaktivní řešení například v podobě nových patentů nebo expertních doporučení pro orgány veřejné moci. Úkolem NÚVR bude také popularizace výsledků a znalostí směrem k laické i odborné veřejnosti
Na projektu NÚVR se podílí celkem 71 excelentních výzkumných týmů z 11 výzkumných institucí. Kromě toho bude s NÚVR spolupracovat 6 nejvýznamnějších zdravotnických zařízení v ČR poskytujících péči v oblasti onkologie a řadou průmyslových partnerů. Hlavním koordinátorem celého projektu je 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
“K tomu, abychom byli konkurenceschopní v oblasti excelentního výzkumu, potřebujeme schopné a vzdělané vědecké pracovníky. Jsem rád, že díky Evropské komisi a Národnímu plánu obnovy můžeme tuto oblast podpořit.” Uvedl mimo dalšího ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš, který v pondělí 26. září vystoupil na tiskové konferenci k představení NÚVR.