Vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová i francouzský velvyslanec v ČR Stéphane Crouzat poukázali na důležitou roli Barrandova stipendijního programu v efektivním propojování vědeckých týmů obou zemí.
„Rád bych srdečně poděkoval MŠMT a DZS za jejich vynikající spolupráci při správě programu. Bylo odvedeno mnoho práce v oblasti komunikace a propagace programu, což přilákalo 48 velmi kvalitních přihlášek – a ztížilo práci členům poroty,“ vyzdvihl velvyslanec Crouzat činnost zástupců MŠMT a Domu zahraniční spolupráce za jejich nasazení nadále program udržovat a rozvíjet.
Vrchní ředitelka Wildová kromě jiného upozornila na interkulturní aspekt programu, když hovořila o studentech jako o přirozených velvyslancích mezi dvěma výzkumnými týmy: „Význam tohoto programu přesahuje rámec akademické a výzkumné činnosti. V jádru jde o podporu interkulturního porozumění, tedy schopnosti vidět svět očima druhých, ocenit různé úhly pohledu a uznat, že ostatní mohou vnímat aspekty světa jinak a někdy jasněji. Milujeme kulturní dědictví naší země, ale díky úspěšné česko-francouzské spolupráci ve vzdělávání a vědě vytváříme něco ještě cennějšího: kulturní dědictví společné.“
Slavnostní akt navazuje na Akční plán strategického partnerství ČR a Francie pro roky 2024 až 2028, který byl podepsán 5. března 2024 českým premiérem Petrem Fialou a francouzským prezidentem Emanuelem Macronem při jeho návštěvě Prahy.
Foto: René Volfík