První část materiálu se věnuje vývoji příprav druhého českého předsednictví v Radě EU v rámci MŠMT. Druhá část reflektuje průběh předsednických akcí v gesci MŠMT. V této části jsou komplexně shrnuta jednotlivá předsednická jednání v oblasti mládeže, vzdělávání, vědy a výzkumu a na nejvyšší úrovni také sportu. Dále obsahuje i ostatní akce pod záštitou MŠMT. Třetí část stručně sumarizuje zásadní faktory úspěchu. Na závěr materiál představuje organizační tým CZ PRES na MŠMT a DZS.
MŠMT v rámci CZ PRES předložilo ke schválení Radou EU celkem 8 dokumentů a další 2 dokumenty projednalo na úrovni členských států. Uspořádalo nebo se podílelo na uspořádání cca 30 akcí na území ČR i v zahraničí, a těchto akcí se účastnilo více než 3 500 účastníků.
V rámci předsednictví Česká republika jako vůbec první země prosadila účast ukrajinských vysokých představitelů na jednáních, iniciovala a koordinovala pomoc, kterou zprostředkovala Evropská komise, vystoupila na toto téma opakovaně v Evropském parlamentu, a především zajistila potřebnou výměnu informací mezi ukrajinským ministerstvem školství a členskými státy.
„Jednalo se o bezprecedentní postup. Rozšířili jsme témata předsednictví právě o ukrajinskou agendu, protože k
barbarské agresi nesmíme zůstat lhostejní. Ani rok po jejím zahájení. Jsou principy, kterých se jako Evropané za
žádných okolností nesmíme vzdát. Ukrajina sice není v Evropské unii, ale Ukrajinci ano.“
Václav Velčovský, vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů EU a ESIF
Předsednictví významně posílilo pozici České republiky na poli výzkumu, vzdělávání, mládeže a sportu. Ze strany zahraničních a evropských partnerů byla spolupráce s MŠMT hodnocena jako vysoce profesionální, proaktivní, a především s konkrétními výsledky.
„Ráda bych ti poděkovala [ministru Vladimíru Balašovi] za konstruktivní a relevantní přístup
v průběhu českého předsednictví, který zohlednil odlišné názory a umožnil nám konkrétně postupovat společně
kupředu na úrovni EU“.
Mariya Gabriel, komisařka pro inovace, výzkum,
kulturu, vzdělávání a mládež
Veřejná část zveřejněného materiálu je dostupná ZDE