Nacházíme se téměř na konci předsednictví ČR v Radě EU. Jak byste zhodnotila jeho dosavadní průběh z pohledu akcí, které MŠMT uskutečnilo?
Jako vedoucí oddělení, které má na starosti přípravu a realizaci předsednických akcí, bych v první řadě ráda zdůraznila, že to vyžaduje vysoké nasazení a intenzivní spolupráci nejen mého týmu a kolegů z Domu zahraniční spolupráce, kteří zajišťují nemalou část každé akce, ale také odborných pracovníků napříč MŠMT i mimo něj. Aktuálně máme za sebou 11 akcí, kterých se celkem zúčastnilo více než 1 500 lidí a dalších 5 akcí nás ještě čeká, včetně té největší, kterou je nepochybně Závěrečné konference Evropského roku mládeže v Bruselu. Každopádně nás přes náročnost koordinace předsednických akcí těší jejich úspěch a neobyčejně pozitivní zpětná vazba, kterou od účastníků dostáváme. Někteří dokonce v žertu navrhují, aby se další předsednictví konala už jenom v České republice, tak se zkusíme nad tím zamyslet:)
Adéla na letošní předsednické akci EU konferenci mládeže, kde jako expertka diskutovala s mladými účastníky o jejich prioritách.
Čím je vlastně Závěrečná konference Evropského roku mládeže výjimečná?
V první řadě se jedná o největší předsednickou akci, které se zúčastní až na 750 lidí, v neposlední řadě
spočívá její jedinečnost a náročnost především v tom, že ji MŠMT spolupořádá společně s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Je to také první a jediná akce, kterou budeme za ministerstvo
školství pořádat mimo ČR – v Bruselu se setká široká škála klíčových hráčů v oblasti práce s mládeží a
participace, ať už se jedná o zástupce členských států, neziskového sektoru, a hlavně mládeže. Velmi zásadní aspekt a
inovativní prvek, který jsme v menším měřítku uplatnili už dříve při předsednických akcích jako byla
Evropská konference mládeže nebo
Jednání vrchních ředitelů za oblast mládeže,
je aktivní zapojení mladých lidí do přípravy a programu akce.
A další z nich je právě Závěrečná konference Evropského roku mládeže, do jejíž organizace jsme se rozhodli
aktivně zapojit 6 mladých lidí z předsednického TRIA (ČR, Francie, Švédsko). Ve svých rukou tak mají
výběr hlavních témat konference, řečníků i přípravu panelových diskuzí, které budou také sami moderovat.
Aktivní zapojení mladých lidí do debaty ohledně jejich budoucnosti je důležité v rámci tvorby politik mládeže.
Proč je zapojení mladých lidí do akce důležité?
Už dlouho se teoreticky mluví o tom, že nelze rozhodovat o mladých lidech bez nich. Stejně tak, že nemá smysl pořádat akce o mladých lidech, kteří se jich nebudou účastnit. Účast však neznamená pouze pozvat pár mladých lidí, aby se na akci ukázali, a vyslechnout jejich názor. To by měl být základní krok při tvorbě jakýchkoliv politik směřujících k určité cílové skupině, ne její vrchol. My jsme se proto rozhodli, že budeme o účasti mladých lidí na takto důležitých akcích nejen mluvit, ale je skutečně do samotné akce aktivně zapojíme.
Zapojení a participace mladých lidí totiž znamená, že se jsou partnery těch, kteří rozhodují a kromě dialogu, který spolu povedou, budou mít příležitost a pravomoc aktivně ovlivňovat rozhodovací procesy. Zdá se to samozřejmé, ale v praxi to pro všechny strany může být komplikovaný proces. Z tohoto pohledu je spolupráce s mladými lidmi na Závěrečné konferenci Evropského roku mládeže velkou zkušeností a učícím procesem pro všechny zúčastněné strany. Jako jedna z facilitátorů, kteří mají za úkol podpořit a provést mladé lidi přípravou na konferenci, vidím jako jednu z největších výzev transparentní komunikaci směrem k mladým lidem tak, aby měli možnost porozumět procesům a souvislostem za jednotlivými rozhodnutími a mohli být jejich součástí a hybateli zároveň. Nejvíc se ale těším na to, až na konferenci usednu mezi obecenstvo panelové diskuze a nechám se našimi mladými moderátory provést zajímavými tématy, která si připravili. A musím říct, že na výsledek jsem doopravdy zvědavá!