Tématy konference byly vybrané cíle EU strategie mládeže – inkluzivní společnost a udržitelná zelená Evropa. Účastníci mezi sebou sdíleli příklady dobré praxe, zkušenosti z národní i evropské úrovně a diskutovali možnosti posílení těchto principů. Setkání bylo pořádáno v kontextu Evropského roku mládeže 2022, který vyhlásila koncem loňského roku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
„Vyhlášení letošního roku Evropským rokem mládeže je správným krokem. Poslední dva roky byly pod vlivem pandemie zvlášť pro mladé lidi velice náročným obdobím. Nyní je důležité zaměřit se na možnosti, které mladým lidem nabízí například ekologická a digitální transformace nebo stávající příležitosti, jak být aktivními celospolečensky a zapojit se například do tvorby unijních politik,“ řekl v úvodu konference ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a pokračoval: “Mladá generace je vzájemně propojena jako nikdy předtím. Mladí lidé navrhují inovativní řešení, podporují společenský pokrok a inspirují politické změny. Oni jsou činiteli změny – mobilizují se k prosazování cílů udržitelného rozvoje ke zlepšení životů lidí a zdraví planety,“ dodal ministr Balaš a poukázal na historické případy, kdy jsou mladí lidé pozitivním motorem celospolečenských změn.
Dialog EU s mládeží je platforma pro komunikaci mezi mladými lidmi a osobami s rozhodovací pravomocí. Cílem je přitom zjistit a mít možnost zohlednit názory, pohledy a potřeby mladých lidí a mládežnických organizací při definování politik EU pro mládež. Podporuje přitom uplatňování současné Strategie EU pro mládež pro období 2019-2027, která se zaměřuje na tři hlavní klíčové oblasti – propojovat, zapojovat a posilovat, a podporuje spolupráci mezi zeměmi EU ve všech otázkách týkajících se mladých lidí.
Ředitelka Evropské komise pro oblast mládeže, vzdělávání a Erasmus+ v Evropské komisi Sophia Eriksson
Waterschoot na diskusním panelu doplnila:
„Děkuji českému předsednictví za uspořádání této konference, a také chci poděkovat triu, konkrétně
spolupráci mezi českým, švédským a francouzským předsednictvím, za zvýraznění témat, speciálně tématu inkluze. Viděli
jsme a vidíme, jaké měla pandemie katastrofální dopady na všechny strany, hlavně na mladé lidi, kteří měli velmi
ztížené podmínky při učení, ale i při přechodů ze škol na trh práce, vyskytlo se hodně duševních problémů. Jsem proto
ráda, že se chce tolik mladých lidí aktivně zapojovat do řešení společenských problémů a děkuji za to."
Dialog s mladými lidmi probíhá v osmnáctiměsíčních cyklech, přičemž každý cyklus se zaměřuje na jiné téma, které je ve spolupráci s národními radami mládeže vybíráno v rámci TRIA předsednictví. Cílem současného 9. cyklu je připravit, zavést a vyhodnotit národní konzultace s mladými lidmi k Evropským cílům mládeže, a to k inkluzivní společnosti a k udržitelné zelené Evropě včetně návrhu, jak zavést osvědčené postupy a jak zlepšit situaci mladých lidí v uvedených oblastech. Právě mladí lidé jsou důležitými tvůrci změn a jsou nepostradatelní při budování demokratických společností.