Během jednání zástupci MŠMT představili zásadní novinky a témata, která se aktuálně řeší v rámci mezinárodní vědecké spolupráci a Evropském výzkumném prostoru. Jednou z těchto oblastí je potírání nelegitimního ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí. Evropská komise vydala pro tuto oblast relevantní balíček hospodářské bezpečnosti a Rada v květnu schválila doporučení k posilování bezpečnosti výzkumu.
Účastníci jednání diskutovali také o aktuální přípravě nové politické agendy Evropského výzkumného prostoru na roky 2025-2027, která bude schválena na začátku příštího roku. Rovněž byla vyzdvihnuta příprava pozičního dokumentu ČR k budoucímu 10. rámcovému programu EU pro výzkum a inovace, která aktuálně za koordinace MŠMT probíhá ve spolupráci s ostatními rezorty a stakeholdery.
Z oblasti bilaterální spolupráce a multilaterální spolupráce byla zmíněna příprava aktualizace přehledu nástrojů podpory mezinárodní spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích.
Rada pro mezinárodní spolupráci ČR ve výzkumu, vývoji a inovacích byla ustavena jako konzultační orgán MŠMT, které je zákonným gestorem této oblasti. V rámci této Rady fungují čtyři pracovní skupiny, které se věnují konkrétním otázkám mezinárodní vědecké spolupráce, a to Pracovní skupina pro politickou agendu Evropského výzkumného prostoru, Pracovní skupina pro 9. rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021–2027), Mezirezortní pracovní skupina pro potírání nelegitimního ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí a Pracovní skupina pro bilaterální a multilaterální spolupráci.