Mise Euclid
Mise Euclid byla vybrána v roce 2011 jako druhá mise střední třídy Vědeckého programu ESA. Jejím cílem je výzkum složení a vývoje temné složky vesmíru čili temné hmoty a temné energie.
Start mise Euclid /zdroj: ESA - S. Corvaja /
Teleskop Euclid bude provádět pozorování miliard galaxií do vzdálenosti až 10 miliard světelných let, čímž vytvoří velkou 3D mapu vesmíru. Euclid bude zkoumat, jak se vesmír v průběhu své historie rozpínal a jak se formovala jeho struktura, a odhalí také více o roli gravitace a povaze temné energie a temné hmoty.
Testování sondy Euclid /zdroj: ESA-Manuel Pedoussaut/
Zakázky českých podniků
Českým firmám se na misi Euclid podařilo získat zakázky za téměř 100 milionů korun (4 mil. EUR), které byly financované z příspěvku MŠMT do Vědeckého programu ESA. Firma Atos IT Solutions and Services dodala zařízení pro testování sondy Euclid, firma Frentech Aerospace se podílela na vývoji a výrobě modulu užitečného zařízení, L. K. Engineering zajistila ověření tepelné koncepce vědeckého modulu. Na vývoji antény, která zajistí přenos dat ze sondy Euclid na Zemi, se podílela firma SERENUM. Další dodávky pro testování sondy zajišťovala firma Terma Technologies Czech Republic.
Kompletace sondy Euclid /zdroj: ESA - S. Corvaja/
ESA je mezinárodní organizace zaměřená na spolupráci v kosmickém výzkumu a při vývoji kosmických technologií a jejich využití v aplikacích. Příspěvek MŠMT na programy ESA z oblasti výzkumu a vývoje dosáhne v roce 2023 výše 14,2 mil. EUR. Celkový příspěvek ČR do ESA včetně příspěvků Ministerstva dopravy dosáhne v roce 2023 výše 61,8 mil. EUR.Úvodní foto ZDROJ: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2023/07/Euclid_lift-off