mládeže a tělovýchovy
Čj. 32 505/1999-52
Metodický pokyn
pro poskytování a vyúčtování dotací ze státního rozpočtu České republiky
občanským sdružením v tělovýchově (neinvestiční prostředky)
Článek I
ÚVODNÍ USTANOVENÍ
1. Metodický pokyn pro poskytování a vyúčtování dotací ze státního rozpočtu České republiky občanským sdružením v tělovýchově (dále jen Metodický pokyn) vychází z usnesení vlády ČR č. 642 ze dne 23.června 1999 o Zásadách vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky občanským sdružením a usnesení vlády č. 718 ze dne 14.července 1999 k Zásadám komplexního zabezpečení státní sportovní reprezentace, včetně systému výchovy sportovních talentů.
2. Na poskytnutí dotace ze státního rozpočtu není právní nárok.
Článek II
DRUHY DOTACÍ
1. Dotace na zabezpečení sportovní reprezentace a sportovních center mládeže.
2. Dotace na zabezpečení veřejně prospěšných programů (VPP) vyhlášených MŠMT na rok 2000.
3. Dotace na podporu sportovních a tělovýchovných akcí podle zvláštního režimu.
Článek III
PRAVIDLA A ÚČEL POUŽÍVÁNÍ DOTACÍ NA ZABEZPEČENÍ SPORTOVNÍ
REPREZENTACE A SPORTOVNÍCH CENTER MLÁDEŽE
1. Pravidla rozdělování dotací na zabezpečení sportovní reprezentace a sportovních center mládeže navrhuje Rada pro tělovýchovu a sport (dále RTVS) a schvaluje ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
2.Dotace se poskytuje na základě písemné smlouvy mezi MŠMT a příslušným občanským sdružením.
3. Dotaci na sportovní reprezentaci lze použít na tyto účely:
- na sportovní přípravu reprezentantů (soustředění, trenérské, zdravotní, metodické a servisní zabezpečení, vybavení tréninkovými potřebami, nářadím, náčiním a materiálem, nájemné tréninkových prostorů),
- na účast reprezentantů na vrcholových světových soutěžích (olympijské, paralympijské hry, deaflympiády, mistrovství světa, mistrovství Evropy, Univerziády a mezinárodní soutěže, které jsou kvalifikacemi na výše uvedené akce),
- na sociální zabezpečení reprezentantů, jejich trenérů a členů realizačních týmů (mzdy, náhrady mezd, sociální, zdravotní, úrazové a cestovní pojištění, služby, stipendia, příspěvek na stravování a ubytování, odměny za sportovní výsledky),
- na členství v mezinárodních sportovních federacích (členské příspěvky, účast a pořádání kongresů a zasedání exekutiv, výborů a komisí),
- na podporu antidopingového programu.
4. Dotaci na sportovní centra mládeže lze použít na tyto účely:
- na sportovní přípravu sportovců (soustředění, trenérské, metodické, zdravotní a servisní zabezpečení, vybavení tréninkovými potřebami, nájemné tréninkových prostorů),
- na sociální zabezpečení sportovců, jejich trenérů a členů realizačních týmů (mzdy, náhrady mezd, sociální, zdravotní a majetkové pojištění, ubytování).
5. Dotace podle odst. 3 a odst. 4. může přesáhnout 70% rozpočtovaných výdajů a může být použita na úhradu akcí pořádaných v zahraničí.
6. Z prostředků dotace lze hradit mzdové náklady, včetně odvodů zaměstnavatele, které jsou odměnou za realizaci schváleného projektu zaměstnancům občanského sdružení a osobám činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, se kterými uzavře občanské sdružení pro tento případ a v zájmu prokazatelnosti smlouvu v rámci pracovněprávního vztahu podle zákona č.65/1995 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Konkrétní výše mzdy se stanoví podle zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a některých dalších organizačních orgánech, ve znění pozdějších předpisů.
7. Dotace podle odst. 3 a odst. 4. nesmí být použita na:
a) úhradu mezd, ostatních osobních nákladů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění funkcionářů a zaměstnanců občanského sdružení, s výjimkou sportovců, jejich trenérů a členů realizačních týmů podle odst. 3c a 4b,
b) úhradu výdajů na pohoštění a dary,
c) úhradu pořízení investičního majetku,
d) dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, které nespolupracují na realizaci projektu,
e) úhradu leasingu osobních automobilů,
f) úhradu cestovních náhrad nad rámec stanovený zákonem č. 201/1998 Sb. o cestovních náhradách.
8. Občanské sdružení, které obdrželo dotaci ze státního rozpočtu, je povinno oznámit do 8 dnů MŠMT svůj zánik, transformaci, sloučení apod. Občanské sdružení je současně povinno přednostně vypořádat případné vztahy se státním rozpočtem a MŠMT. Při zániku předá MŠMT soupis hmotného movitého majetku, jehož vstupní cena je vyšší než 40 tis. Kč a byl pořízen ze státní dotace, k rozhodnutí o jeho dalším využití.
Článek IV
1. Dotace na VPP se občanským sdružením poskytují na základě posouzení předložených projektů v expertních skupinách. Vybrané projekty dále posuzuje RTVS a navrhuje ke schválení ministru školství, mládeže a tělovýchovy.
2. Dotace se poskytuje na základě písemné smlouvy mezi MŠMT a příslušným občanským sdružením.
3. Veřejně prospěšnými programy vyhlášenými pro rok 2000 jsou:
3.1. Program I. - Sportovní talent
3.1.1. Podpora přípravy sportovně talentované mládeže v občanských sdruženích.
3.1.2. Podpora pořádání mezinárodních soutěží mládeže všech věkových kategorií zajišťovaných sportovními svazy na území ČR, a to pouze na úrovni MS a ME.
3.2. Program II. - Údržba a provoz sportovních a tělovýchovných zařízení
3.2.1. Podpora udržování a provozování sportovních a tělovýchovných zařízení ve vlastnictví, trvalém užívání nebo dlouhodobém nájmu (nejméně 10 let) občanských sdružení.
3.2.2. Podpora udržování a provozování sportovních zařízení sloužících přípravě reprezentantů a sportovních talentů ve vlastnictví, trvalém užívání nebo dlouhodobém nájmu (nejméně 10 let) občanských sdružení.
3.2.3. Podpora udržování a provozování technických prostředků, strojů a zařízení sloužících ke sportovní činnosti ve vlastnictví nebo dlouhodobém nájmu (nejméně 10 let) občanských sdružení.
3.3. Program III. - Sport a škola
3.3.1. Podpora činnosti sportovních tříd na základních školách prostřednictvím vybraných sportovních svazů.
3.3.2. Podpora školních a studentských sportovních klubů sdružených v Asociaci školních sportovních klubů, České asociaci univerzitního sportu, České asociaci akademických technických sportů a případně dalších.
3.4. Program IV. - Sport zdravotně postižených
3.4.1. Podpora zapojení dospělých do pravidelné sportovní činnosti.
3.4.2. Podpora zapojení mládeže do pravidelné sportovní činnosti.
(U obou těchto programů mohou o podporu žádat pouze sdružení nebo jejich organizační složky, jejichž členská základna je nejméně z 90% tvořena zdravotně postiženými).
3.4.3. Podpora vrcholových mezinárodních soutěží zdravotně postižených, pořádaných na území ČR.
3.5. Program V. - Sport pro všechny
Jedná se o projekty, které podporují zdraví a zdatnost populace, především mládeže a aktivity sportu pro všechny celostátního a mezinárodního významu.
4. Dotace na VPP nesmí přesáhnout 70% rozpočtových výdajů příslušného programu. Toto ustanovení se nevztahuje na projekty v rámci programů uvedených pod body 3.1.2. (pouze 50%), 3.3. a 3.4.. Pokud budou výdaje nižší než rozpočtované, nesmí použití poskytnuté dotace přesáhnout 70% skutečných výdajů projektu. V případě vykázaného vyššího podílu, musí být prostředky připadající na překročený podíl v rámci zúčtování poskytnuté dotace vráceny do státního rozpočtu.
5. Z prostředků dotace lze hradit mzdové náklady, včetně odvodů zaměstnavatele, které jsou odměnou za realizaci schváleného projektu, zaměstnancům občanského sdružení a osobám činným na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr se kterými uzavře občanské sdružení pro tento případ a v zájmu prokazatelnosti smlouvu v rámci pracovněprávního vztahu podle zákona č.65/1995 Sb., zákoník práce,ve znění pozdějších předpisů. Konkrétní výše mzdy se stanoví podle zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a některých dalších organizačních orgánech, ve znění pozdějších předpisů.
6. Dotace na VPP nelze použít na:
- úhradu pořízení investičního majetku,
- úhradu mezd, ostatních osobních nákladů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění funkcionářů a zaměstnanců občanského sdružení s výjimkou projektů v rámci programů uvedených pod body 3.1.1., 3.2., 3.3.1. a 3.4.,
- úhradu výdajů na pohoštění a dary,
d) úhradu nákladů na zahraniční cesty, pokud nejsou samostatně schváleny MŠMT v rámci jednotlivých projektů,
e) dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, které nespolupracují na realizaci projektu,
f) úhradu leasingu osobních automobilů,
g) úhradu cestovních náhrad nad rámec stanovený zákonem č. 201/1998 Sb. o cestovních náhradách.
7. Občanské sdružení, které obdrželo dotaci ze státního rozpočtu, je povinno oznámit do 8 dnů MŠMT svůj zánik, transformaci, sloučení apod. a současně je povinno přednostně vypořádat případné vztahy se státním rozpočtem a MŠMT. Při zániku předá MŠMT soupis hmotného movitého majetku, jehož vstupní cena je vyšší než 40 tis. Kč a byl pořízen ze státní dotace k rozhodnutí o jeho dalším využití.
PRAVIDLA A ÚČEL POUŽÍVÁNÍ DOTACÍ NA PODPORU SPORTOVNÍCH
A TĚLOVÝCHOVNÝCH AKCÍ PODLE
ZVLÁŠTNÍHO REŽIMU
1. Dotace se poskytují podle samostatných pravidel stanovených MŠMT a na základě individuálně předkládaných projektů, zejména na akce konané pod záštitou MŠMT a tématicky mimo programy uvedené v čl. III a čl. IV.
2. Dotace se poskytuje na základě písemné smlouvy mezi MŠMT a příslušným subjektem.
3. Dotace nesmí přesáhnout 70% rozpočtových výdajů na jednotlivý projekt. Pokud budou výdaje nižší než rozpočtované, nesmí použití poskytnuté dotace přesáhnout 70% skutečných výdajů projektu. V případě vykázaného vyššího podílu, musí být prostředky připadající na překročený podíl v rámci zúčtování poskytnuté dotace vráceny do státního rozpočtu. V odůvodněných případech může MŠMT na žádost občanského sdružení stanovené procento zvýšit.
4. Dotace nelze použít na:
- úhradu pořízení investičního majetku,
- úhradu mezd funkcionářů a zaměstnanců občanského sdružení,
- úhradu výdajů na pohoštění a dary,
- úhradu nákladů na zahraniční cesty,
- dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, které nespolupracují na realizaci projektu,
- úhradu leasingu osobních automobilů,
- úhradu cestovních náhrad nad rámec stanovený zákonem č.201/1998 Sb. o cestovních náhradách.
5. Občanské sdružení, které obdrželo dotaci ze státního rozpočtu, je povinno oznámit do 8 dnů MŠMT svůj zánik, transformaci, sloučení apod. a současně je povinno přednostně vypořádat případné vztahy se státním rozpočtem a MŠMT. Při zániku předá MŠMT soupis hmotného movitého majetku, jehož vstupní cena je vyšší než 40 tis. Kč a byl pořízen ze státní dotace, k rozhodnutí o jeho dalším využití.
Článek VI
ZMĚNOVÁ ŘÍZENÍ
-
Občanská sdružení mohou v průběhu roku požádat MŠMT o změnu účelu nebo objemu poskytnuté dotace. Žádost se předkládá ve dvou vyhotoveních odboru tělovýchovy a sportu a samostatnému oddělení financování tělovýchovy a mládeže.
2. Změnová řízení končí dnem 10. prosince běžného roku.
Článek VII
ÚČETNICTVÍ A VYÚČTOVÁNÍ
-
Občanské sdružení odpovídá za hospodárné použití rozpočtových prostředků v souladu s účely, pro které byly poskytnuty a za jejich řádné a oddělené sledování v jednoduchém nebo podvojném účetnictví v souladu s obecně platnými předpisy, zejména zákonem č.563/1991 Sb. o účetnictví ve znění pozdějších předpisů. Doklady prokazující využití státní dotace musí být viditelně označeny.
2. Finanční prostředky státní dotace lze použít do 31.12. běžného roku a nelze je převádět do roku následujícího. Přehled o čerpání dotací předkládá občanské sdružení na formuláři uvedeném v příloze 1 do 7. ledna následujícího roku.
3. Každá poskytnutá dotace musí být vyúčtována nejpozději do 31.1. následujícího roku takto:
a) dotace podle čl. III. na formuláři podle přílohy 2 a předkládá se samostatnému
oddělení financování tělovýchovy a mládeže v jednom vyhotovení. Vyúčtování musí obsahovat dílčí vyúčtování za sdružené subjekty s podpisy odpovědných osob a celkovou sumarizaci za občanská sdružení,
b) dotace podle čl. IV na formulářích podle přílohy 3, dotace na jednotlivé projekty se vyúčtovávají samostatně, k tabulkové části se připojí věcné vyhodnocení projektu, předkládá se samostatnému oddělení financování tělovýchovy a mládeže v jednom vyhotovení. Vyúčtování musí obsahovat dílčí vyúčtování za sdružené subjekty s podpisy odpovědných osob a celkovou sumarizaci za občanská sdružení,
4. dotace podle čl. V podle přílohy 4.
- V termínu do 31. ledna běžného roku musí být poukázány nevyčerpané finanční prostředky na účet MŠMT č. 6015-821-001/0710, včetně avíza k platbě. Vrácení nepoužitých finančních prostředků se zpožděním podléhá penalizaci ve výši jednoho promile za každý den.
-
Občanské sdružení, které přerozděluje finanční prostředky v rámci svého členění na další subjekty,
zodpovídá za dodržení schváleného účelu vymezeného smluvním vztahem se sdruženými subjekty.
-
Pokud občanské sdružení nepředloží finanční zúčtování poskytnuté dotace podle odst. 3. nebo
neodvede nevyčerpané prostředky podle odst. 4 bude ministerstvem stanoven náhradní termín. Při nedodržení
náhradního termínu pozastaví ministerstvo poskytování další dotace a bude vymáhat nevrácené prostředky na základě
příslušných právních předpisů.
5. Občanské sdružení, které v průběhu roku zjistí, že státní dotaci nemůže na schválený projekt v plném rozsahu využít vrátí prostředky na účet MŠMT č. 2823-821-001/0710, a to nejpozději do 31.12. běžného roku, včetně avíza k platbě.
Článek VIII
KONTROLA
1. Kontrolu správnosti použití poskytnutých prostředků provádí územní finanční orgány, Nejvyšší kontrolní úřad a MŠMT. Kontrolu hospodaření se státními dotacemi mají povinnost provádět rovněž zastřešující organizace u občanských sdružení, kterým tyto prostředky rozesílají.
2. Ministerstvo, které poskytlo občanskému sdružení dotaci ze státního rozpočtu, je povinno ověřovat správnost použití poskytnutých finančních prostředků ze státního rozpočtu republiky (dotace), zejména zda jsou hospodárně a účelně využívány. V případě, že bude zjištěno neoprávněné použití prostředků a občanské sdružení tyto prostředky ve stanovené lhůtě neodvede, je MŠMT oprávněno pozastavit uvolňování prostředků schválené dotace příslušnému subjektu, případně odstoupit od uzavřené smlouvy. Stejný postup platí při porušení čl.VII odst. 1.
3. Za neoprávněné použití nebo zadržení prostředků státního rozpočtu republiky budou občanská sdružení, která dotaci obdržela, postihována sankcemi, vyplývajícími z § 30 zákona České národní rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky ČR a obcí v ČR (rozpočtová pravidla republiky) ve znění pozdějších předpisů.
Článek IX
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
1. Zrušují se Metodické pokyny pro poskytování a vyúčtování dotací ze státního rozpočtu ČR občanským sdružením (oblast tělovýchovy) ze dne 23.3.1999 č.j.10781/99-52.
2. Tento metodický pokyn nabývá účinnosti dnem 1.1.2000.
V Praze dne 18. ledna 2000
Za správnost vyhotovení:
Přílohy 1 až 4
PaedDr. Ladislav Malý
náměstek ministra
skupiny mládeže a tělovýchovy
Soubor ke stažení: metod2000.doc (typ: ms-word, velikost: 32256B)