Bronzové olympijské medaile ze Sportovních gymnázií.
Před několika dny skončil největší sportovní svátek světa, Hry XXVIII.Olympiády v řeckých Aténách 2004. Početná olympijská výprava České republiky byla zastoupena nejen zkušenými borci, od kterých díky minulosti očekávala česká veřejnost hojnost medailí, ale i jejich mladí nástupci, prokazující bojovnost, odvahu, pevné nervy, ale i zisk olympijských medailí.
Sportovně talentovaná mládež, o které se na veřejnosti hovoří spíše s nostalgií, na tom opravdu není tak špatně, jak se leckde zdůrazňuje. Domnívám se, že systém výchovy sportovně talentované mládeže je dobře nastartován. Opětovné zřízení tříd s rozšířenou výukou tělesné výchovy na základních školách, začal sice pomalu, ale začal, předávat sportovně nadanou mládež do vyššího stupně zabezpečení sportovců, do gymnázií se studijním oborem sportovní příprava, t.zv. Sportovních gymnázií a Sportovních center mládeže, zřízených při sportovních klubech a oddílech, sportovními svazy.
Studijně a sportovně nadaná mládež, tak může ve čtyřletém gymnaziálním oboru, po absolvování vědomostních přijímacích zkoušek, splnění talentových a sportovně výkonnostních požadavků, skloubit náročné gymnaziální studium s velmi kvalitním sportovním tréninkem, zabezpečeným zkušenými trenéry - pedagogickými pracovníky škol a připravit se tak na vysokoškolské studium, kam 78 % absolventů sportovních gymnázií již odešlo studovat.
K 1.září 2004 přibyly ke 13 Sportovním gymnáziím v ČR dvě nová. V 15 školách studuje 1536 žáků, kteří se připravují na své soutěže v olympijských sportech, z nichž pro rok 2004 bylo 182 juniorskými i seniorskými sportovními reprezentanty České republiky. Myslíte, že to je málo ?
Mezi velmi úspěšné žáky Sportovních gymnázií, kteří se vrátili z LOH 2004 v Aténách s bronzovými medailemi jsou i studenti těchto škol Kateřina Kůrková, sportovní střelkyně z plzeňského sportovního gymnázia, nyní již absolventka školy, nastupující do 1.ročníku vysoké školy a atlet Jaroslav Bába, skokan do výšky z ostravského sportovního gymnázia. O dalších dvou studentkách, účastnicích LOH 2004 v Atéch ještě hodně uslyšíme, o šestnáctileté moderní gymnastce Dominice Červenkové z líhně trenérky Ivany Pokorné, ze Sportovního gymnázia olympijských nadějí v Českých Budějovicích a atletce - skokance do dálky, svěřenkyni úspěšného trenéra atletů Aleše Dudy ze Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě, pod jehož vedením se připravuje i bronzový Jaroslav Bába.
Nejsou však ojedinělí, dřívějšími absolventy Sportovních gymnázií, účastníci aténské olympiády jsou i atleti Šárka Kašpárková z brněnské školy, Jiří Mužík z plzeňského gymnázia, plavkyně Ilona Hlaváčková z pražského gymnázia v Praze 10, kanoista Martin Doktor a stříbrný medailista - veslař Jakub Hanák z pardubického sportovního gymnázia a další nejmenovaní vynikající basketbalisté, volejbalisté, tenisté, lyžaři, triatlonisté, cyklisté…….Studenty jsou i reprezentanti, paralympionici, kterým jejich největší sportovní svátek Paralympiáda začíná v řeckých Aténách za pár dní. K nim patří i Tereza Diepoltová, plavkyně z Pardubic.
Zanedlouho tu budou zimní olympijské hry v italském Turínu, pevně věřím, že budu moci napsat o vynikajících sportovních úspěších studentů Sportovních gymnázií z Vimperka, Jablonce n.N., Jilemnice, Nového Města na Moravě a možná i z Vrbna pod Pradědem.
Zlomte vaz milí studenti, sportovci ! Držím Vám palce !
V Praze dne 5.září 2004 Lída Mezková - Sirotková
Autorka je odbornou pracovnicí MŠMT