Vážený pan
PaedDr. Ladislav Malý
NM sk. 5
MŠMT ČR
Karmelitská 5
110 00 Praha 1
V Praze dne 27.11.2000
Č.j.: 282/2000
Vážený pane,
společnost MAFRA, a.s., vydavatel deníku MF Dnes, obdržela Váš dopis ze dne 9.11.2000, kterým jménem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy žádáte o uveřejnění odpovědi ve smyslu ust. §10 zák. č. 46/2000 Sb. (tiskový zákon), a to v souvislosti s článkem uveřejněným pod titulkem "Sazka ovládá i státní dotace" dne 20.10.2000 v deníku MF DNES.
Po zvážení této žádosti vydavatel dospěl k závěru, že žádost ani vlastní odpověď nesplňují formální ani věcné náležitosti tiskovým zákonem stanovené, a proto se rozhodl požadovanou odpověď neuveřejnit.
S pozdravem
člen představenstva MAFRA, a.s.
V Praze 4.listopadu 2000
Č.j.: 30096/2000-14
Příloha
Vážení pánové,
Deník Mladá fronta Dnes, jehož je Mafra a.s. vydavatelem, uveřejnil dne 20.října 2000 článek s nadpisem "Sazka ovládá i státní dotace - Rozdělování peněz ve sportu není fair play". V tomto článku se uvádí, že dobré vztahy akcionářů Sazky a některých vyšších úředníků na ministerstvu školství mají celkem jednoduché vysvětlení: v důležitých orgánech úřadu, který má pod patronátem i sport, sedí tudíž lidé, jako v křeslech v sídle Sazky.
Uvedeným tvrzením se navozuje dojem, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy postupuje při rozdělování dotací ze státního rozpočtu v oblasti sportu neobjektivně a že v těchto dotacích rozhoduje nikoli ministerstvo, ale Rada tělovýchovy a sportu jako poradní orgán ministerstva. Tato nepravdivá informace a zavádějící formulace vyvolaná nesouladem nadpisu a obsahu článku poškozuje jméno a dobrou pověst Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako právnické osoby.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z tohoto důvodu žádá podle § 10 zákona č.46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon) o uveřejnění odpovědi ministerstva ve znění uvedeném v příloze tohoto dopisu.
MAFRA, a.s.
Na příkopě 31
111 21 Praha 1
Společnost SAZKA neovládá státní dotace (Reakce na článek MF Dnes 20.října 2000)
Státní podpora sportu se uskutečňuje formou Programů, které jsou vyhlašovány MŠMT vždy na roční období.
Po schválení zákona č.149/1998 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č.202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách ve znění zákona č. 70/1994 Sb. bylo vydáno Ministerstvem financí nové sázkové povolení pro společnost SAZKA a.s..Toto povolení podstatně změnilo adresáty odvodů společnosti, a to omezením jejich okruhu pouze na akcionáře společnosti.
Na základě této skutečnosti došlo ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k zásadní změně státní dotační politiky ve vztahu ke sportovnímu prostředí. Po přechodném období roku 1999 byl tento systém plně realizován od rozpočtového období roku 2000.
Od roku 2000 je uplatňován zcela nový způsob tvorby a realizace Programů státní podpory sportu.
Ve fázi vytváření Programů je jejich struktura a obsah konzultován v komisích poradního orgánu ministra tj. Rady pro tělovýchovu a sport, dále projednáván touto Radou a po vyhodnocení připomínek ze sportovního prostředí i dalších odborných útvarů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je projednán a schválen vedením ministerstva. V tomto období je konstruován pouze věcný obsah Programů. Jeho finanční zabezpečení není předmětem jednání.
Po schválení ministerstvem jsou Programy státní podpory sportu pro konkrétní rok veřejně publikovány v médiích a na internetových stránkách MŠMT. Vyhlášení Programů se uskutečňuje v červnu běžného roku na rok následující.
Sportovní sdružení předkládají své projekty v rámci programů do konce října a poté následuje etapa jejich expertního posouzení v komisích složených z nezávislých odborníků. Výsledkem jejich činnosti jsou doporučení k realizaci vybraného okruhu projektů, které nejvíce odpovídají vyhlášeným programům. Vedle věcného vymezení mají komise k dispozici i orientační finanční objemy určené gremiální poradou náměstka ministra na základě návrhu státního rozpočtu.
Doporučení expertních komisí je souhrnně projednána gremiální poradou náměstka ministra, podrobena vnitřnímu připomínkovému řízení a poté projednána a schválena vedením ministerstva. Rozhodnutí ministerstva je oznámeno všem překladatelům žádostí a také jsou o něm informováni členové Rady tělovýchovy a sportu.
Podle zásad poskytování státních dotací není na dotaci ze státního rozpočtu právní nárok a proti rozhodnutí orgánu státní správy se nelze odvolat.
Postupy uplatňované MŠMT při rozhodování o státních dotacích tedy zcela zásadním způsobem znemožňují vznik situace, kdy členové Rady tělovýchovy a sportu mohou ovlivňovat rozhodnutí o výběru projektu a výši poskytnuté dotace.