K hlavním úkolům listopadového zasedání Generální konference patří projednání a schválení programu a rozpočtu organizace na roky 2024–2025, zejména v kontextu letošního návratu Spojených států amerických do UNESCO, či přijetí aktualizovaného znění „Doporučení o výchově k míru a lidským právům, mezinárodnímu porozumění, spolupráci, základním svobodám, globálnímu občanství a udržitelnému rozvoji“. Na program je zařazen také návrh rezoluce předložený skupinou členských států včetně České republiky, který odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a její dopady v oblasti mandátu UNESCO. Z aktuálních otázek pak bude projednáván i izraelsko-palestinský konflikt.
Ve dnech 8. a 9. listopadu 2023 se v rámci generální konference uskutečnilo plenární zasedání více než 190 členských zemí UNESCO na nejvyšší úrovni, v jehož rámci s národním projevem za ČR vystoupil státní tajemník Ondřej Andrys. „V projevu jsem zdůraznil, že Česká republika je připravena čelit výzvám současného světa, podtrhl jsem důležitost vzdělávání, umělé inteligence, neurotechnologií či podpory lidských práv a kulturního dědictví v kontextu bezpečnostní politiky a klimatické změny,“ řekl státní tajemník Andrys.
V průběhu generální konference pak státní tajemník Andrys absolvoval množství dvojstranných diplomatických jednání s představiteli různých zemí světa, jako je Slovinsko, Monako, Andora, Keňa, Kapverdy, Thajsko, Egypt, Ghana, Keňa, Senegal či Maroko. „Naše země usiluje o zvolení do výkonného výboru UNESCO, takže bylo třeba vyjednávat podporu jednotlivých delegací, zejména z řad afrických zemí a různých menších států. Současně tam, kde to dávalo smysl, jsme diskutovali i možnosti spolupráce v oblasti vzdělávání, mobility studentů či akademických pracovníků nebo vědy a výzkumu,“ doplnil státní tajemník Ondřej Andrys.
Československá republika patřila mezi 37 původních zakládajících členů, kteří na konferenci v Londýně dne 16. listopadu 1945 přijali Ústavu UNESCO, jež vstoupila v platnost dne 4. listopadu 1946 po ratifikaci 20 státy, mezi nimiž opět bylo Československo. Česká republika vstoupila do UNESCO dne 22. února 1993. UNESCO má v současné době 194 členských států a 11 přidružených členů bez hlasovacího práva (Anguilla, Aruba, Britské Panenské ostrovy, Curaçao, Faerské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Macao, Montserrat, Nová Kaledonie, Svatý Martin a Tokelau). Členem UNESCO se může stát každý členský stát OSN tím, že přistoupí k Ústavě UNESCO. Ostatní státy mohou být přijaty za členy rozhodnutím Generální konference přijatým dvoutřetinovou většinou. UNESCO je díky svému nebývale širokému mandátu a vysokému počtu členů jednou z největších organizací systému OSN.