Státní tajemník Ondřej Andrys připomněl důležitost znalosti a výuky cizích jazyků bez ohledu na to, jaké nové technologie máme k dispozici. Připomněl také diskusi o pozici dalších cizích jazyků v základních školách, jejíž výsledek bude politickým rozhodnutí s podporou odborných názorů. Zdůraznil, že podstata úspěšné výuky dalších cizích jazyků spočívá v metodě výuky, která se musí lišit od výuky prvního cizího jazyka.
Státní tajemník Ondřej Andrys při zahájení 12. konference k vícejazyčnosti v Evropském domě.
Zástupce Evropské komise v Praze Martin Stašek také zdůraznil význam znalosti cizích jazyků pro spolupráci evropských států a pro možnost každého občana Evropské unie využívat svá práva a možnosti, které plynou ze členství státu v Evropské unii. Připomněl a ocenil také téměř desetiletou spolupráci MŠMT, NPI a EK na pořádání konference.
Následovala přednáška Chantal Müller z Evropského centra pro moderní jazyky při Radě Evropy, která hovořila o rozdílném významu jazyků pro člověka a o tom, že žijeme v době, kdy někteří žáci mluví jiným jazykem doma a jiným ve škole, přičemž ten může být navíc odlišný od jejich mateřského jazyka. Pro učitele je proto důležité pracovat s touto vícejazyčností žáků a nezapomínat při tom na jejich mateřštinu.