Dne 30. dubna 2010 se v prostorech Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnil kulatý stůl Individuálního projektu národního Efektivní transfer znalostí a poznatků z výzkumu a vývoje do praxe a jejich následné využití (EF-TRANS) za účelem seznámení odborné veřejnosti s jedním z dílčích výstupů projektu – analýzou změn právního prostředí a reformy systému výzkumu, vývoje a inovací na vnitřní předpisy veřejných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí („Analýza A – právní“).
Program kulatého stolu, na který se přihlásilo a následně dostavilo na 90 zástupců VŠ a v.v.i., byl rozdělen na dopolední a odpolední blok. Jednání zahájil hlavní odborný garant projektu Pavel Komárek stručnou prezentací, která přítomným představila projekt EF-TRANS a ukázala cíle a úkoly jednotlivých klíčových aktivit. Stěžejním bodem dopoledního bloku byla následná prezentace výstupů Analýzy A, kterou přednesl zástupce zhotovitele advokátní kanceláře Holec, Zuzka & partneři, Matěj Kliman. V reakci na tuto prezentaci zazněly odborné komentáře z úst Jitky Moravcové (VŠCHT) a Mirka Janečka (člen představenstva TA ČR a prezident AVO). Oba odborníci vyzdvihli přínos zmapování aktuální legislativní situace, stejně jako zmínili některé oblasti, které si do budoucnosti zaslouží více pozornosti. Dopoledne zakončila krátká otevřená diskuze účastníků, která pokračovala v odpolední části programu.
V prostoru pro příspěvky a názory přítomných odborníků a zástupců z praxe postupně zaznělo množství otázek a problémů, se kterými se pracovníci vysokoškolských a vědeckovýzkumných institucí potýkají. Na některé, především právní, dotazy ihned reagoval Matěj Kliman, jakožto zkušený odborník na problematiku legislativy v oblasti VŠ a v.v.i. Z dalších konkrétních probíraných témat lze například jmenovat problematiku zavádění full cost na vysokých školách a výzkumných organizacích; ochranu a následné oceňování výstupů výzkumu a vývoje; chyby v českém překladu Rámce společenství pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací; otázku najímání zahraničních vědeckých pracovníků; spin-off firmy nebo problematiku více-zdrojového financování.
Většina podnětů, které se opíraly o zkušenosti z praxe, a z nich plynoucích závěrů se dají zařadit do skupiny velice závažných a potřebujících následnou reakci a řešení. Na mnohé z nich se bude snažit odpovědět a poskytnout návod na řešení přímo samotný projekt EF-TRANS (např. pomocí připravovaných sedmi metodik). Nutno však poznamenat, že v silách projektu EF-TRANS není, a ani se o to nesnaží, vyřešit všechny minulé, současné i budoucí problémy a nedostatky v oblasti VaV. Projekt právě i prostřednictvím těchto setkání u kulatého stolu chce problémová témata identifikovat, upozornit na ně a následně vytvořit doporučení a návody, jak postupovat.
Výstupy „Analýzy A - právní“ naleznete na internetových stránkách projektu EF-TRANS. V neposlední řadě bychom rádi poděkovali všem zúčastněným prvního kulatého stolu a zároveň pozvali všechny zaintersované na druhý kulatý stůl k „Analýze B“ na téma systému komercializace výsledků VaV v zahraničí, který se uskuteční 18.5.2010 na MŠMT.
Shrnutí závěrů a hlavních bodů diskuse
Iniciovat odstranění chyb českého překladu Rámce společenství pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací prostřednictvím Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu.
V souvislosti s přenosem znalostí věnovat dostatečnou pozornost metodice full cost a její implementaci v České republice. Pokusit se o koncentraci informací, aby napříč projekty a jednotlivými iniciativami docházelo k předávání informací.
Větší pozornost věnovat problematice ochrany duševního vlastnictví a oceňování tržního potenciálu výsledků výzkumu a vývoje. Bude řešeno v připravovaných metodikách projektu EF-TRANS.
Zvážit možnost posouzení souladu systémů ochrany duševního vlastnictví jednotlivých institucí s národními a mezinárodními předpisy. Bude řešeno v připravovaných metodikách projektu EF-TRANS.
Věnovat se problematice více-zdrojového financování a jeho dopadům na právní pravidla a předpisy.
S předstihem se pokusit iniciovat řešení problematiky najímání zahraničních pracovníků (především v souvislosti s novými výzkumnými projekty financovanými z OP VaVpI), která je v současné chvíli řešena více než pěti resorty, a zaměstnávání zahraničních pracovníků (především mimo země EU), které nyní způsobuje poměrně veliké problémy.
Pakliže není možné výše zmíněné náměty řešit v rámci projektu EF-TRANS, bude projektový tým přinejmenším postupovat podněty či návrhy příslušným odborům MŠMT.
Fotografie ke článku:
(Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti)