Dne 18. května 2010 se v prostorech Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnil druhý kulatý stůl Individuálního projektu národního (IPN) Efektivní transfer znalostí a poznatků z výzkumu a vývoje do praxe a jejich následné využití (EF-TRANS). Toto setkání mělo za úkol seznámit odbornou veřejnost s druhým dílčím výstupem jedné z aktivit projektu, a to s analýzou systému komercializace výsledků výzkumu a vývoje ve vybraných státech EU (Finsko, Nizozemsko, SRN, Švédsko, Velká Británie, Dánsko), ve Spojených státech, v Austrálii a v České republice, včetně přehledu dobrých praxí a přehledu systémů způsobů hodnocení dopadů výsledků výzkumu a vývoje v praxi („Analýza B – komercializace v zahraničí“).
Pozvání na kulatý stůl přijalo celkově 74 účastníků - odborníků z oblasti terciálního vzdělávání, v.v.i., zástupců MŠMT, dalších vědeckých institucí a firem. Program měl podobnou strukturu a průběh jako první kulatý stůl, který se uskutečnil 30. 4. 2010 a věnoval se „Analýze A – právní“. Setkání zahájil hlavní odborný garant projektu Pavel Komárek krátkým představením projektu EF-TRANS. Po něm následovala hlavní prezentace dne – představení Analýzy B, kterou vypracovalo Technologické centrum AV ČR, zastoupené prezentujícími Zdeňkem Kučerou, Michalem Pazourem a Vladislavem Čadilem. Dopolední blok zakončil vědecký atašé Britského velvyslanectví v Praze Otakar Fojt, který se podělil o své několikaleté zkušenosti ze svého působení ve Velké Británii.
Po krátké polední přestávce pokračoval program formou dotazů a diskuze. Mnoho z probíraných témat se věnovalo právě srovnání a pohledu do praxe v zahraničí. Probírána byla například existence a fungování tzv. Contact Pointů, důležitost popularizace vědy či oceňování a zapůjčování vědeckých pracovníků vysokými školami. Díky zástupcům z aplikační sféry byly některé komentáře věnovány evergreenu transferu znalostí, tedy vztahu mezi vysokými školami a aplikační sférou. Účastníci se shodli na nutnosti lepšího formulování toho, co může vysoká škola či vědecké pracoviště komerčním subjektům nabídnout a toho, co podnik může požadovat a využít (tedy ujasnění si možností na straně nabídky a poptávky). Přítomní odborníci se také shodli na potřebě neopomínat v oblasti výzkumu a vývoje význam marketingu a PR.
Oba kulaté stoly, které se uskutečnily za účelem seznámení veřejnosti s Analýzami A a B, splnily svůj účel nejenom v informování veřejnosti a poukázání na některá problémová místa, které se transferu znalostí týkají, ale především také daly projektovému týmu EF-TRANS užitečnou zpětnou vazbu přímo od lidí z praxe, z vysokých škol a v.v.i. Podněty a připomínky vztahující se k předmětu projektu se bude projekt EF-TRANS snažit reflektovat a obsáhnout.
Ještě jednou děkujeme všem zúčastněným za podnětné připomínky a těšíme se na další setkání, o kterém budete včas informováni. Obě analýzy naleznete volně ke stažení zde.
Fotografie ke článku:
(Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti)