Praha 13. prosince 2010 - Hlavním cílem setkání bylo seznámit všechny pozvané z řad vědecké obce, veřejné a politické sféry i médií s významnými milníky přípravné fáze projektu ELI, která do dnešního dne trvala téměř tři roky.
Zástupkyně Evropské komise Maria Douka z Generálního ředitelství výzkumu EU se ve své prezentaci k přípravné fázi projektu ELI (tzv. Preparatory Phase-ELI) vyjádřila takto: „Projekt ELI je pro Evropskou unii prvním reálným výstupem společné unijní politiky v oblasti výzkumu. Zároveň je to obrovská lekce a zkušenost pro nás pro všechny, realizovat projekt takovýchto rozměrů, v různých státech s lidmi různých mentalit. Z pohledu Evropské komise je projekt ELI nejvýznamnější především z hlediska svého umístění v nových členských zemích EU. Je to svým způsobem také evoluce ve spolupráci komunit, která započala již před 20 lety, a jejímž výsledkem je ukončení přípravné fáze tohoto významného projektu. Projekt ELI je obrovský úspěch.“
Dalším cílem včerejšího odpoledního setkání bylo představení poslání a pracovní plán následující realizační fáze. Tuto fázi představili zmocněnci pro tři pilíře budoucí infrastruktury projektu ELI Vlastimil Růžička, Aladár Czitrovszky z Maďarska a Nicolai Victor Zamfir, který má na starosti implementaci projektu v Rumunsku. Český vládní zmocněnec pro projekt ELI Vlastimil Růžička k nadcházející fázi řekl: „Zahájení další fáze projektu ELI, tzv. Delivery Consortium-ELI, je pro Českou republiku, Maďarsko a Rumunsko historický okamžik. Stojíme na prahu zahájení výstavby pan-evropské výzkumné infrastruktury, která bude poprvé v historii umístěna na území nových členských států Evropské unie. Bude to výrazný podnět pro rozvoj i posílení prestiže vědeckých komunit těchto států i pro rozvoj dotčených regionů.“
Realizační fáze projektu nejvýkonnějšího laseru světa, který má historický význam, nejen pro Českou republiku, ale i pro vědeckou komunitu v celé Evropě, tak oficiálně začala.
Projekt ELI, respektive jeho česká část, bude financován z prostředků Evropské unie, konkrétně Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, za jehož čerpání a implementaci je odpovědné Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Projekt ELI se právem v průběhu několika let stal vlajkovou lodí nejen české vědecké komunity, ale také ministerstva školství. V posledních pár měsících intenzivně jednáme s Evropskou komisí, aby byl projekt z jejich strany co nejdříve schválen a náš souhlas s čerpáním téměř 7 miliard korun na nejvýkonnější vědeckou infrastrukturu světa tak mohl být vydán co nejdříve,“ komentuje schvalovací proces vrchní ředitel Sekce řízení Operačních programů EU Jaroslav Kuba z ministerstva školství.
Společně se samotnou technologií laseru, který je reálně velký asi jako letištní hala, vyroste ve středočeských Dolních Břežanech i celá podpůrná infrastruktura pro obsluhu laseru, která bude zaměstnávat více než 250 lidí. Ultrakrátké a mimořádně intenzivní pulsy světla a částic, které laser ELI bude vytvářet, najdou mnoho aplikací v základním výzkumu, např. chemii, biologii, lékařských vědách a při vývoji nových materiálů i v oblasti praktických aplikací.
Včera odstartovaná realizační fáze projektu (Konsorcium ELI-DC) má za úkol vytvořit organizační strukturu pro centrálně řízenou pan-evropskou výzkumnou infrastrukturu ELI skládající se ze tří vzájemně se doplňujících pilířů realizovaných v České republice, Maďarsku a Rumunsku.
Zájem o členství v Konsorciu již oficiálně vyjádřilo Německo, Řecko a Bulharsko. Dosud posledním zájemcem o členství v ELI-DC je Arménie.
Slavnostní odpoledne bylo završeno přednáškou předsedy vědeckého poradního výboru ELI Toshikiho Tajimi, na téma "Extreme-Light-Infrastructure: Icebreaker and Integrator of 21st Century Science".
Akce na české ambasádě zúčastnil také nositel Nobelovy cenu za fyziku z roku 1997 Claude Cohen-Tannoudji. V reakci na přednášku Toshikiho Tajimi, řekl, že „ELI otevírá nové mimořádně zajímavé obzory výzkumu, které Toshiki Tajima tak brilantně představil.“
Informace pro novináře:
Nejvýkonnější laser světa Extreme Light Infrastructure (ELI) se stane unikátním zařízením pro bádání ve fyzice, materiálovém výzkumu, optice, fotonice či nanovědách. Je jediným projektem celoevropského významu z cestovní mapy zhruba 40 nejvýznamnějších výzkumných center v Evropě , který bude na našem území postaven. Pro Českou republiku je to historická příležitost, aby první velká výzkumná infrastruktura EU zamířila do nové členské země. ELI bude vybudován v Dolních Břežanech a měl by přilákat špičkové vědce z celého světa, kteří mohou pomoci české vědě v jejím rozvoji. Plánovány jsou nejen fyzikální objevy, ale i aplikační projekty v lékařství, materiálovém výzkumu či molekulární chemii. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2015.
Petra Roubíčková
manažer PR a komunikace evropských fondů
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
petra.roubickova@msmtcz
tel.: 725 786 395