Systémový projekt KVALITA II
Národní šetření (včetně informační a poradenské činnosti)
Projekt SP KVALITA II "Vlastní hodnocení (včetně národních šetření; informační a poradenské činnosti) byl schválený 18.7. 2005 ministryní školství, mládeže a tělovýchovy předpokládal hodnocení na úrovni školy a vzdělávacího systému, a to prostřednictvím vlastního hodnocení školy a národních šetření. Vzhledem k bezvýslednému zadávacímu řízení v části autoevaluace došlo v projektu k podstatné změně, kdy není možné realizovat tuto část projektu a dále bude řešena pouze část národní šetření. Tato změna byla členy Koordinační skupiny doporučena ke schválení a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ji schválila dne 8.12.2006.
Projekt "Národní šetření (včetně informační a poradenské činnosti)" je zaměřen na sběr informací a jejich analýzy a zejména na propojování různých informačních zdrojů (PISA, zprávy ČŠI, výstupy produktů CZVV apod.), na jejichž základě dojde ke zkvalitňování a zefektivnění vzdělávání v ČR. Výstupem projektu budou informace, které pokládáme za důležité pro žáky (v tomto případě absolventy), pro školy i kraje. Východiskem je skutečnost, že cílové skupiny potřebují dostatek relevantních informací a případně kvalifikovaná doporučení ke svému rozhodování.
V Aktivitě 1: "Evaluace vybraných základních a středních škol" získají základní a střední školy souhrnné srovnání výsledků různých forem evaluace ze vzorku cca 100 škol, a to na základě výstupů ČŠI, PISA a produktů CZVV, tj. národní hodnotící zkoušky a maturitní zkoušky. Tato analýza bude dále obohacena o dotazníkové šetření týkající se kritérií vlastního hodnocení školy. Po zhodnocení a využití dat, propojení a sladění dílčích souborů, jejich analýze a formulaci závěrů a doporučení proběhne diskuse s cílovou skupinou, seminář. Semináře, na kterých budou závěry šetření prezentovány, budou uspořádány pro: pracovníky ministerstva a ČŠI, pracovníky zřizovatelů, ředitele a učitelé ZŠ a SŠ. Školy získají představu o faktorech ovlivňujících výsledky vzdělávání žáků (a to mimoškolních i školních faktorech), bude zpracována vícerozměrná typologie mj. SŠ a budou dodána doporučení pro hlavní partnery projektu (MŠMT, ČŠI, zřizovatele, školy).
V Aktivitě 2: "Vývoj vzdělávání a školství v krajích ČR 2000-2006" získají kraje vyhodnocení vývojových tendencí a dnešního stavu vzdělávací soustavy jako celku a bude prozkoumáno, zda a do jaké míry se liší výsledky v klíčových oblastech mezi jednotlivými kraji a jaké jsou příčiny těchto odlišností. Po analýze dlouhodobých záměrů krajů bude diskutována průběžná analytická zpráva s cílovou skupinou, proběhnou pracovní semináře, jejichž účelem bude prezentace hlavních výsledků průběžné zprávy a kvalitativního šetření, jejichž cílem je vyvolat reflexi současného vývoje a diskuse o budoucím směřování. Na základě konfrontace všech informačních zdrojů (ČSÚ, ÚIV, ČŠI, OECD) bude zpracována souhrnná zpráva, která bude prezentována na seminářích pro pracovníky OŠ KÚ a MŠMT. Cílem je identifikovat odlišné přístupy krajů k rozvoji vzd. soustavy a srovnání s potřebami jejich rozvoje. Na základě toho budou postiženy dlouhodobé důsledky takového vývoje nejenom pro každý kraj, ale i pro celou vzd. soustavu ČR.
V Aktivitě 3: "Uplatnění absolventů škol na trhu práce a jejich hodnocení dosaženého vzdělání" bude umožněno srovnání vývoje v ČR s vývojem zemí EU, případně zeměmi OECD. Jedná se o šetření postavení mladých lidí na trhu práce. Uplatnění absolventů škol na trhu práce a jejich hodnocení dosaženého vzdělání - nové národní šetření bude oslovovat cca 3000 osob ve věku 15-29 let a naváže na obdobná předcházející šetření, což zajistí prodloužení periodicky se opakující časové řady a umožní srovnání jednotlivých šetření. Výstupy budou kromě krajské a centrální úrovně řízení školství směřovat k médiím oslovujícím skupinu mladých, ale i skupinu těch, kteří s nimi pracují v rámci pomoci při volbě vzdělávací dráhy nebo zaměstnání. Závěry a doporučení, jež z analýzy vyplynou, by měly významně přispět ke zlepšení postavení absolventů škol na trhu práce v ČR.
Zhotovitel aktivit týkajících se národních šetření je Univerzita Karlova Praha. Tento zhotovitel byl vybrán v otevřeném řízení, které se uskutečnilo v souladu se zákonem 40/2004 Sb., o veřejných zakázkách (VZ 500 178 77)
Existuje kontinuita se systémovým projektem "Vytvoření systému externího monitorování a hodnocení včetně zřízení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (včetně informační a poradenské činnosti)" - SP KVALITA I.
Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Obsah Projektu Kvalita II (ve formátu MS
Word, ve formátu PDF)
1) Shrnutí průběhu realizace a seznam všech výstupů projektu SP KVALITA II
-
Shrnutí průběhu realizace (283,90 KB)
-
Seznam všech výstupů projektu (122,45 KB)
2) Výstupy SP KVALITA II
- Finální publikace A1 Evaluace základních a středních skol
- Finální publikace A2.1 Účast financování a uplatnění
- Finální publikace A2.2 Evaluace učitele vývoj středního školství
- Finální publikace A2.3 Kvalifikační požadavky v krajích ČR
- Finální publikace A3 Přechod absolventů škol
3) Prezentace SP KVALITA II
-
Kvalita II A1 Evaluace středních škol (5,12 MB)
-
Kvalita II A1 Evaluace základních škol (4,23 MB)
- Kvalita II A2-Moduly 1
- Kvalita II A2-Moduly 2
-
Kvalita II A3 Absolventi škol (10,66 MB)