Systém podpory nadání vychází z aktivit, které se při podpoře nadaných osvědčily. Propojuje organizátory aktivit pro nadané s dalšími subjekty, které se na rozvoji nadaných žáků podílejí. Systém podpory nadání by měl také odhalit slabá místa vzdělávacího systému, nabízet řešení ve spolupráci s experty a s přihlédnutím ke zkušenostem ze zahraničí.
„V České republice existuje celá řada aktivit na podporu nadaných žáků, ale nyní budujeme ucelený systém, kde se cíleně vytváří nástroje pro vyhledávání, potřebnou podporu a uplatnění nadání. Nejsme tak velká země, abychom si mohli dovolit plýtvat potenciálem našich lidí,“ uvedl ředitel odboru mládeže MŠMT Michal Urban, který má tuto problematiku v gesci.
Mezi další podporované aktivity NIDV v oblasti nadání patří soutěže pro nadané žáky a studenty, exkurze, soustředění, stáže či konference pro odbornou veřejnost. Kromě nabídky aktivit pro nadané žáky pak krajská pracoviště NIDV pořádají vzdělávací semináře pro učitele, jak pečovat o rozvoj nadání na škole. Loni se takto proškolilo na 700 pedagogů.
„Jsem opravdu ráda, že porota vyhodnotila Systém podpory nadání jako inovativní iniciativu. Snažíme se v NIDV vytvořit a rozvíjet koordinovaný mezirezortní systém, který zahrnuje oblast formálního, zájmového i neformálního vzdělávání. Ve všech krajích České republiky koordinujeme Krajské sítě podpory nadání prostřednictvím center podpory NIDV,“ dodala ředitelka NIDV Helena Plitzová.
Seznam aktivit najdou zájemci na webu www.talentovani.cz.