Anja Karliczek, spolková ministryně školství a výzkumu, zdůraznila význam tohoto nového programu jak pro Českou republiku, tak pro celý Evropský výzkumný prostor: „Jsem velmi ráda, že Program Dioscuri pod záštitou Max Planck Society nyní poskytne vynikající podmínky a dlouhodobou perspektivu také začínajícím výzkumníkům a vědeckým talentům v České republice. Otevírá jim dveře ke spolupráci s dalšími špičkovými výzkumníky v Evropě i ve světě. Program Dioscuri představuje jedinečný způsob, jak posílit vazby v rámci celého Evropského výzkumného prostoru.“
Český ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se ve svém uvítacím projevu věnoval úzkým a hluboce zakořeněným politickým a vědeckým vztahům mezi Českou republikou a Německem a očekávaným přínosům zřízení center Dioscuri v Čechách: „Jsem velmi potěšen touto spoluprací, která přináší nové možnosti, kde můžeme společně horlivě pracovat na vynikajícím výzkumu a průlomových inovacích. Realizace Programu Dioscuri v České republice má velký potenciál stát se zásadním milníkem pro to, aby se česká věda stala pokrokovější, perspektivnější a přinášela mimořádné výsledky.“
Prezident Max Planck Society Martin Stratmann vysvětlil výhody mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou Program Dioscuri nabízí: „Centra Dioscuri budou fungovat nejen jako majáky vědecké excelence a přispívat k vědeckému výkonu České republiky. Budou také sloužit jako příklad co nejefektivnější a nejkomplexnější podpory vedoucích nezávislých výzkumných skupin: nabídnou jim potřebnou infrastrukturu, bohaté financování výzkumu a platy odpovídající mezinárodním standardům, přivítají je a jejich různorodé týmy na hostujících institucích, poskytnou jim veškerou administrativní pomoc a umožní jim realizovat vše, co potřebují, aby byly úspěšné a mohly rozvíjet své vize, a tím posouvat českou a evropskou vědu kupředu.“
V příštích letech má v České republice vzniknout až pět center Dioscuri. Budou financována rovným dílem z rozpočtu BMBF a českého Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy celkovou částkou 300.000 eur ročně (obdobně jako v Polsku). Plánují se dvě mezioborová kola výzev, která se budou každoročně střídat s výzvami v Polsku a na něž bude dohlížet výkonný výbor Programu Dioscuri. Výzvy jsou určeny začínajícím výzkumným pracovníkům ze všech vědních oborů a bez ohledu na zemi původu nebo současné zaměstnání. První výzva pro centra Dioscuri v České republice bude zveřejněna v prosinci 2021 – k financování mohou být vybrány až tři návrhy center. Očekává se, že první centra budou otevřena v druhé polovině roku 2023, druhá výzva k předkládání návrhů bude následovat v roce 2024.
Více informací o Programu Dioscuri naleznete zde: https://www.mpg.de/dioscuri
Videozáznam z podpisu memoranda najdete zde: https://youtu.be/8nbjtT_Pqqs