Výzkumná infrastruktura ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy patří k nejmodernějším laserovým zařízením na světě a budou v ní realizovány výzkumné a aplikační experimenty, které zahrnou interakci světla s hmotou na intenzitě přibližně 10krát větší než nyní dosažitelné hodnoty.
Cílem akce bylo vytipovat konkrétní možnosti využití výzkumné infrastruktury ELI americkými výzkumnými týmy a univerzitami a projednání možností další spolupráce EU s USA v dané oblasti na úrovni vlád zainteresovaných států. „Je pro mne ctí účastnit se workshopu k rozvoji vzájemné spolupráce mezi výzkumnou infrastrukturou ELI a partnerskými institucemi ze Spojených států amerických. Americké vládní laboratoře, jmenovitě zejména Lawrence Livermore National Laboratory, sehrály klíčovou roli ve vývoji jedné ze stěžejních technologií ELI Beamlines, celosvětově unikátního laserového systému L3-HAPLS, který byl v ELI Beamlines úspěšně uveden do provozu v roce 2018. Jsem proto přesvědčený, že tato technologická dodávka bude následována neméně intenzivní spoluprací se Spojenými státy americkými během operační fáze ELI,“ uvedl náměstek Doleček.
Hlavním hostem celé akce byl držitel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2018 Gerard Mourou, který je jedním z ideových otců projektu ELI a dlouhá léta působil v amerických a evropských výzkumných organizacích. Udělení Nobelovy ceny za inovace v laserových technologiích je dokladem mimořádného potenciálu, který tyto technologie mají pro oblast výzkumu a současně pro široké průmyslové a společenské využití. „Tato akce potvrzuje, že ELI již nedlouho po svém otevření hraje významnou roli na poli evropské i světové vědy“ doplnil Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.