Maraton byl zahájen konferencí k podpoře výuky němčiny organizovanou MŠMT a Česko-německým fondem budoucnosti. Za MŠMT na zahájení promluvil a význam němčiny vyzdvihl ředitel odboru mezinárodních vztahů a Evropské unie Ladislav Bánovec, dále pak za spoluorganizátora Česko-německý fond budoucnosti vystoupila Ingrid Koděrová, účastníky přivítala ředitelka Goethe Institutu paní Anaϊs Boelicke, a promluvili i zástupci všech velvyslanectví německy mluvících států.
Cílem vzdělávacího maratonu #DerDieDas je podpořit práci těch, kdo němčinu učí, představit formy celoživotního vzdělávání a konkrétně probrat možnosti práce s učebnicemi: „Konference také hledá odpovědi na otázky, jakými jazykovými kompetencemi mají být vybaveni žáci v 21. století a jak mladá generace vnímá němčinu. Zaměří se i na to, jak by mohla být mládež co nejpřirozeněji obklopena němčinou mimo školní výuku díky zapojení se do česko-německých výměn a skrze vlogy, reels nebo youtube,“ uvedl Ladislav Bánovec.
Během prvních dvou dnů „maratonu“ se v Goethe-Institutu také sejdou zástupci tzv. DSD škol, které garantují Německý jazykový diplom: „Ředitele DSD gymnázií, jejich kolegyně i kolegy čeká řada praktických informací k výuce, odborná přednáška, jazyková animace, ukázka „best practice“ a především příležitost k navazování kontaktů a sdílení zkušeností," komentuje Barbora Boušová, vedoucí pořádající Německé akademické výměnné služby DAAD v České republice.
Program #DerDieDas obohatí prezentace populárního projektu Do Německa na zkušenou. Ten již více než 20 let motivuje české žáky a studenty ke studijním cestám do Německa: „Představíme celou paletu možností, které Německo mladým lidem z Česka nabízí, a to od volnočasových víkendových projektů přes několikaměsíční dobrovolnické akce až po studijní pobyty," vysvětluje zakladatelka této iniciativy Bára Procházková.
Třetí den maratonu se konají akce hned dvě: Goethe-Institut, DAAD a TANDEM srdečně zvou současné či budoucí učitele němčiny na „akční den“ s názvem Od informací k interakci. Jeho smyslem je představit nabídky pořádajících institucí k obohacení výuky němčiny: o únikovou hru či o německy mluvící filmy. Maraton pak uzavře workshop pro studenty programu Erasmus: ten je určen jak německým „Erasmákům“ v Česku, tak těm českým, kteří buď svůj studijní pobyt v Německu již absolvovali, nebo se na něj teprve chystají.
Všechny body maratonu #DerDieDas jsou pro účastníky nabízeny zdarma.