Do soutěže se mohou zapojit studenti českých vysokých škol předložením vědecké práce s přímým vztahem k Latinské Americe, Karibské oblasti či Pyrenejskému poloostrovu psané ve španělském nebo portugalském jazyce.
Porota letos obdržela 25 prací od studentů z osmi českých vysokých škol, z nichž vybrala tři nejlepší a také udělila jedno čestné uznání. Autorům vítězných prací předali ceny velvyslankyně Kuby paní Saylín Martínez Tarrío, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a vrchní ředitel Václav Velčovský, který ve svém projevu poděkoval diplomatickým misím iberoamerických států za tuto jedinečnou iniciativu a vyzdvihl také důležitost jazykového vzdělávání: „Dnešní oslava studentek a studentů, kteří španělský či portugalský jazyk ovládají natolik precizně, že jsou schopni v něm sdělovat své originální myšlenky či výsledky svých bádání, dokazuje, že schopnost dorozumět se (ve smyslu pochopit se) oceňujeme napříč zeměmi i kulturami. Těší mě, že mezi letošními nominovanými jsou studentky a studenti z vysokých škol napříč celým Českem. Vzdělání už ze své podstaty překračuje hranice, a to nejen geografické, ale také kulturní, socioekonomické, politické a především ty, které si často vytváříme pouze ve vlastní mysli. Vzdělání nám rozšiřuje obzory, boří předsudky a ukazuje ne jeden svět, ale množství světů, kterých jsme součástí.“
Iberoamerickou cenu u nás již od roku 1994 udělují zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí akreditovaných v České republice, které se v pořadatelství střídají. Organizátorem letošního ročníku bylo Velvyslanectví Kuby v Praze.
Fotografie: Jan Kolský, UK