Jednání se konalo v rámci takzvaného multilaterálního dialogu, který byl zahájen v červenci loňského roku. Cílem tohoto dialogu je vytvořit fórum pro otevřenou diskuzi o základních hodnotách a principech ve vědecké mezinárodní spolupráci nejen za účasti členských států EU a představitelů unijních institucí, ale také ve spolupráci s klíčovými stakeholdery výzkumu, vývoje a inovací z celého světa. V průběhu minulého roku zorganizovala Evropská komise celkem 5 samostatných workshopů, kde bylo možné diskutovat témata, jako je otevřená věda, gender, vědecká excelence, akademická svoboda a etika a integrita ve vědě.
Rok po zahájení multilaterálního dialogu se v Bruselu sešli přední představitelé členských států EU a partnerských třetích zemí, aby diskutovali a zhodnotili pokrok v dialogu a nastavili půdu pro další směřování společné spolupráce v souvislosti s implementací společných evropských hodnot ve vědecké spolupráci s mezinárodními partnery.
„Proběhlé workshopy jsou dobrým příkladem toho, jak diskutovat téma evropských hodnot ve vědecké mezinárodní spolupráci. Nyní bychom se měli zabývat tím, co by mělo navazovat na tyto aktivity, aby závěry z multilaterálního dialogu byly náležitě promítnuty nejen do tvorby budoucí politiky mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací, ale zejména v příštím rámcovém programu pro výzkum a inovace,“ uvedla ve svém příspěvku Radka Wildová.
Účastníci jednání o hodnotách a zásadách mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací.
Účastníci jednání se v průběhu diskuzí vyjadřovali k potřebě komunikace tohoto dialogu směrem k akademické a vědecké komunitě, neboť jejich angažovanost je nedílnou součástí pro úspěšnou implementaci společných hodnot a zásad při mezinárodní spolupráci se zahraničními partnery ve výzkumu a inovacích. Další jednání k tomuto tématu, tentokrát na ministerské úrovni, se uskuteční 16. února příštího roku v průběhu belgického předsednictví v Radě EU.