Na programu jednání výboru ERAC byly tři hlavní diskuze. Během prvního jednacího dne proběhla výměna názorů na příští politickou agendu Evropského výzkumného prostoru (ERA), tedy na jaké priority by se měly členské státy v letech 2025–2027 soustředit. Politická agenda ERA je v současnosti tvořena celkem návrhy 23 ERA akcí, což jsou iniciativy, které se snaží řešit hlavní výzvy v oblasti výzkumu (např. otevřená věda, zhodnocování výsledků výzkumu či mezinárodní spolupráce ve výzkumu).
„Podle mého názoru je zásadní, aby členské státy účinně zefektivnily své priority v rámci politické agendy ERA. V národních prioritách ČR zdůrazňujeme zásadní význam robustních výzkumných infrastruktur a prosazování principů otevřené vědy. Kromě toho je i nadále zásadní důsledně upřednostňovat a podporovat horizontální otázky v rámci národních a evropských agend, jako je rovnost žen a mužů, zhodnocování znalostí, či bezpečnost výzkumu. Evropská komise musí hrát aktivní roli při moderování ERA akcí a zajistit platformy pro diskusi mezi členskými státy. Takové aktivní zapojení má zásadní význam pro podporu soudržného a koordinovaného přístupu k iniciativám v oblasti výzkumu a vývoje, které mají v konečném důsledku pozitivní výsledky,“ uvedla ve svém vystoupení Radka Wildová.
Zástupci členských států EU dále diskutovali o využití plného potenciálu Evropy pro excelenci, tedy jak je možné překonat rozdíly v účasti některých členských států v rámcovém programu a jaké nástroje by měly být zavedeny pro zvýšení účasti dosud nepříliš aktivních či méně úspěšných členských států. ČR podporuje existenci takových nástrojů a zároveň by uvítala lepší integraci těchto méně výkonných zemí do výzkumných projektů, včetně jejich koordinace.
Delegace se rovněž vyjádřily k otázce, jaké oblasti jsou pro ně v příštím rámcovém programu zásadní a jak je možné zlepšit strategické řízení rámcového programu, tedy komunikaci mezi členskými státy a Evropskou komisí. Z pohledu ČR by měla být posílena úloha členských států v této strategickém diskuzi, neboť mnoho nástrojů vyžaduje spolufinancování ze strany členských států. Strategické plánování by mělo zahrnovat i rozpočtové otázky, aby byl předpokládaný rozpočet rámcového programu dostatečně stabilní a nepodléhal dalším výrazným úpravám ve smyslu snižování rozpočtu nebo přesunu do jiných programů či iniciativ.
Výbor ERAC sdružuje generální ředitele členských států EU, zemí asociovaných k rámcovému programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa a Evropské komise. ERAC je poradním orgánem Rady EU pro konkurenceschopnost zasedající ve formaci výzkumných ministrů a jeho úkolem je projednávat strategické orientace pro rozvoj výzkumu v evropském prostoru a předkládat Radě EU doporučení k posilování jeho výkonnosti.
.