„O významu a důležitosti výzkumných infrastruktur svědčí to, že si je za své hlavní vědecké téma vybrala už čtvrtá předsednická země, po Francii, České republice a Švédsku je to nyní předsedající Španělsko,“ zdůraznila ve svém vystoupení vrchní ředitelka Radka Wildová.
Na konferenci „Gobální dimenze a udržitelnost výzkumných infrastruktur” se k tématu provozu těchto zařízení vyjádřil i vědecký ředitel ELI ERIC, což je přední světová laboratoř pro laserový výzkum sídlící v ČR, Andrew Harrison, přičemž na samotnou konferenci pak navázalo 85. jednání Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), 2. setkání uživatelského fóra ESFRI (2nd ESFRI Stakeholder Forum Meetup) a jednání pracovní skupiny EU-CELAC pro výzkumné infrastruktury (EU-CELAC Working Group on Research Infrastructure). Na všech těchto událostech měla Česká republika své zastoupení, čímž potvrzuje své postavení na mezinárodním poli výzkumných infrastruktur a svoji špičkovou úroveň v této oblasti.
Vrchní ředitelka pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová na konferenci k udržitelnosti výzkumných infrastruktur.
Pro zájemce byla zorganizována i exkurze na observatoř Teide, kde se nachází několik desítek přístrojů pro pozorování vesmíru pokrývajících téměř celé elektromagnetické spektrum. Závěry konference pak podtrhuje přijatá „Tenerifská deklarace“ navazující na odkazy Brněnské a Lundské deklarace.