V roce 2020 podporu mobility získá 25 doktorandů: 14 z oboru vědy o živé přírodě, 8 z exaktních inženýrských věd a 3 z humanitních a společenských věd. Mezi vybranými je také úplně poprvé pět studentů zapsaných na francouzských univerzitách, kteří obdrží finanční podporu na výzkumný pobyt v České republice. O kandidátech rozhodovala porota během sedmi zasedání, ta se kvůli karanténě uskutečnila prostřednictvím videokonferencí.
O programu Barrande fellowship
Program mobility „Barrande fellowship“ byl stvrzen dohodou z prosince roku 2019 a umožňuje našim dvěma zemím poskytnout rovnocennou podporu studentům českých vysokých škol k vycestování do Francie a francouzským studentům do České republiky. Tento stipendijní program je spolufinancován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvem pro Evropu a zahraničních věcí Francie.
Dohoda zahrnuje krátké výzkumné stáže v délce jeden až tři měsíce a doktorandská studia pod dvojím vedením (tzv. cotutelles), během nichž studenti pracují na polovině své disertace na univerzitě jiné země a následně získají diplom obou univerzit. V praxi student české univerzity obdrží 1 000 EUR měsíčně během svého pobytu ve Francii a student francouzské univerzity 25 000 Kč měsíčně během pobytu v České republice.
Hned po Sametové revoluci francouzská ambasáda zavedla stipendijní program, který umožnil mladým Čechům studium ve Francii. Evropský výměnný program ERASMUS v následujících letech velmi pomohl rozvoji mobility studentů doktorských studijních programů zejména pod dvojím vedení (tzv. cotutelle). Za poslední tři roky bylo prostřednictvím tohoto programu umožněno provádět část svého výzkumu ve francouzských institucích téměř 120 doktorandům.
Pavel Doleček: „Jsem rád, že dnes můžeme přivítat první vítěze našeho nového francouzsko-českého doktorského programu mobility. Zahraniční spolupráci v oblasti přípravy budoucích výzkumných pracovníků považuji za naprosto zásadní. Velmi si vážím dlouhodobé vzájemné spolupráce v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu mezi našimi zeměmi, která se na univerzitní úrovni podílela na úspěchu jejich společných projektů v rámci iniciativy Evropských univerzit. Věřím, že kontakty, které mladí vědci v rámci společného stipendijního programu získají, v budoucnosti povedou k upevnění a rozvoji úspěšné spolupráce našich dvou zemí.“
Roland Galharague: „Tato bilaterální iniciativa je vyvrcholením třicetileté zesílené spolupráce a opět zdůrazňuje prioritu, kterou naše dvě země přikládají vzdělávání mladých vědců v evropském rámci. Má také politický význam tím, že ukazuje, že Česká republika a Francie jsou ochotny společně jednat v oblasti vysokoškolského vzdělávání a výzkumu. Těší mě, že tito vynikající mladí vědci mohou využívat takovéto podpory. Po tomto prvním ročníku je naším cílem ještě zvýšit počet účastníků pocházejících z Francie, což je spojeno i s nárůstem viditelnosti programu.“