Mise:
Misí projektu CzechELib je vytvořit pro členské instituce kvalitnější podmínky pro přístup k elektronickým informačním zdrojům (EIZ), zvýšit výkonnost oblasti výzkumu, vývoje a vzdělávání a zároveň se zařadit po bok ostatních vyspělých zemí, které podobná národní licenční centra úspěšně provozují.
Cíl
Cílem projektu je vytvořit a zprovoznit národní centrum CzechELib, které bude efektivně zajišťovat centrální nákup klíčových EIZ pro výzkumnou a vzdělávací sféru v ČR, tyto zdroje bude spravovat a jejich reálné využívání cílovou skupinou bude statisticky vyhodnocovat. Díky centralizaci know-how, vyjednávání, nákupu a správy zdrojů dojde postupně k výraznému snížení administrativní zátěže pro členské instituce a bude vytvořena silnější vyjednávací pozice vůči dodavatelům EIZ.
Trvání projektu
1. 1. 2017 - 31. 12. 2022
Realizátor projektu
Národní technická knihovna
Parametry projektu
Zkrácený název projektu: CzechELib
Individuální systémový projekt Operačního programu: Výzkum, vývoj a vzdělávání
Prioritní osa 1: Posilování kapacit pro kvalitní výzkum
Číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_040/0003542
Realizátor: Národní technická knihovna
Celkem alokováno: 1 296 971 tis. Kč
Podpoře nákupu elektronických informačních zdrojů bude věnováno přes 90 % celkové částky projektu.
Stručně o projektu
Předmětem projektu je podpora přístupu k informačním zdrojům VaV, odborným publikacím a datovým zdrojům (časopisy, e-knihy, bibliografické a scientometrické databáze apod.), včetně volného přístupu k výsledkům (úložiště dat a informací).
Projekt na sebe přejímá výraznou část administrativní zátěže členských institucí. Veškeré úkony spojené s mapováním poptávky a nabídky, přípravou výběrových řízení, smluvním uspořádáním, platbami, uživatelskou podporu, provozní podporu, statistikami, reprezentací atd. jsou řešeny v rámci národního licenčního centra CzechELib. Soustředění finančních prostředků do národního centra umožní dosáhnout výhodnějších smluvních podmínek zajištění elektronických informačních zdrojů.
Centrum zajišťuje pro své členy zejména následující činnosti:
- výběr EIZ pro centrální podporu,
- realizaci výběrových řízení na dodavatele EIZ,
- sjednání licenčních smluv a vlastní nákup EIZ,
- podporu členským institucím při zpřístupnění a využívání pořízených EIZ,
- podporu členským institucím pro zpracování bibliometrických analýz,
- správu a vedení statistik využívání zdrojů.
Cílové skupiny
Cílovou skupinou, na niž míří výstupy projektu, je široká skupina pracovníků (zaměstnanců, studentů či jinak s
organizací svázaných osob) výzkumných organizací podle nařízení Komise (EU) č. 651/2014, čl. 2 bod 83), veřejných
výzkumných institucí, veřejných a státních VŠ, zaměstnanci veřejné správy VaVaI (zejména Úřad vlády/RVVI, MŠMT, GA ČR
apod.) a dále odborná veřejnost.
Za odbornou veřejnost jsou chápány instituce splňující definici výzvy OP VVV č. 02_16_040 - Strategické řízení VaVaI
na národní úrovni I, tedy zástupci veřejných odborných a specializovaných knihoven, jejichž hlavní činností je
poskytování knihovních služeb na národní úrovni v souladu se zvláštním právním předpisem, zákon č. 257/2001 Sb., o
knihovnách, a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění
pozdějších předpisů.
Za koncové uživatele (smluvně vázaným k CzechELib) jsou považovány výše zmíněné instituce.
Projekt zahrnuje celkem 7 klíčových aktivit:
KA1 – Řízení projektu
Cílem této povinné aktivity je zajistit všechny procesy a činnosti související s vedením a administrativou projektu v jeho realizační fázi a řízením jeho odborných i administrativních činností v souladu s projektovou žádostí a podmínkami poskytnutí podpory OP VVV dle metody PRINCE2®.
KA2 – Vytvoření, provozování a evaluace CzechELib
Cílem této aktivity je vytvořit organizační, personální, finanční a právní podmínky pro vznik Národního licenčního centra CzechELib jako organizační jednotky při NTK a zajištění jeho činnosti, jak po dobu realizace projektu, tak také následně ve fázi udržitelnosti i po ní, kdy už nebude hrazena z prostředků projektu.
KA3 – Nastavení pravidel systému, výběrová řízení na zajištění licencí pro EIZ a evaluace
Cílem této aktivity je především vytvoření pravidel a metodik pro výběr EIZ, rozdělování podpory (ať jde o prostředky programu OP VVV v prvních třech letech projektu, tj. 2018 až 2020, či následně o prostředky státního rozpočtu z kapitoly VaVaI v posledních dvou letech projektu, tj. 2021 až 2022 i v období udržitelnosti, tj. 2023–2027 i po ní) a rámcových podmínek pro vyjednávání licenčních smluv a komunikaci s poskytovateli EIZ. Následně pak zjištění zájmu o jednotlivé EIZ ze strany institucí, získání předběžných cenových nabídek od vydavatelů a exkluzivních dodavatelů, posouzení jejich přijatelnosti jednotlivými institucemi při stanovené výši spolufinancování, realizaci zajištění a zpřístupnění EIZ formou veřejných zakázek a sjednání příslušných smluv.
KA4 – Administrace a správa provozu systému přístupu k EIZ a jeho evaluace
Cílem této aktivity je zajistit administraci a správu „konsorcií“ pro tematické skupiny pořízených EIZ, včetně zajištění přístupu, podpory uživatelů a hodnocení využívání a přínosů jednotlivých EIZ. Součástí aktivity je monitorování využívání EIZ.
KA5 – Technologické zajištění správy centra
Cílem aktivity je s využitím know-how ze současných fragmentárních, roztříštěných a vesměs velmi jednoduchých a omezených lokálních systémů – vytvořit nový komplexní spolehlivý informační systém. Pro pořizování a správu EIZ budou navrženy a vyvinuty nové softwarové systémy nezbytné pro efektivní správu matice rozsáhlého portfolia EIZ na jedné straně a velkého počtu uživatelů na straně druhé. Smyslem vývoje těchto softwarových systémů je rovněž zvýšení uživatelského komfortu.
KA6 – Publicita projektu, propagace EIZ a podpora uživatelů CzechELib
Cílem aktivity je navrhnout, vyvinout a následně spravovat webové stránky projektu pro poskytování informací a pro uživatelskou podporu. Stránky budou přinášet informace o národních i mezinárodních aktivitách, o činnostech centra CzechELib při správě portfolia EIZ a dalších aktivitách. Díky nově vyvinutým softwarovým systémům budou nabízet funkcionalitu s přidanou hodnotou řady nových funkcí pro uživatelskou podporu. Budou rovněž sloužit k propagaci a poskytování informací o projektu CzechELib a jeho výsledcích. Pro webové stránky, veškeré tiskoviny, prezentace a propagaci projektu bude vytvořen jednotný grafický styl respektující požadavky OP VVV.
KA7 – Závěrečná evaluace a doporučení
Cílem této aktivity bude všestranné vyhodnocení fungování centra CzechELib a budou navržena doporučení pro jeho další činnost jako organické součásti NTK. Ukáže-li se to jako vhodné, bude navržena sada doporučení k úpravě stávajících podmínek a koncepce centra tak, aby bylo možné jeho fungování maximálně zefektivnit. Zhodnoceno bude jak fungování procesů CzechELib uvnitř NTK, tak jeho spolupráce s uživateli i případná úprava vztahu NTK (právní uspořádání, financování, aj.) vůči zřizovateli.
Oficiální stránky projektu www.czechelib.cz
Dotazy týkající se projektu můžete psát na info@czechelibcz
---------------------------
Logo CzechELib je ke stažení zde.