EOSC poskytne federovaný web FAIR dat (data dohledatelná (Findable), přístupná (Accessible), interoperabilní (Interoperable) a znovupoužitelná (Reusable), a souvisejících služeb vědcům v Evropě i mimo ni. EOSC staví na stávajících výzkumných infrastrukturách a službách podporovaných Evropskou komisí, členskými státy a vědeckými komunitami. Spojuje je do přístupu federovaného „systému systémů“. Přidaná hodnota spočívá ve spojení obsahu a fungování dohromady. Více informací lze získat na EOSC Asociace.
Implementace EOSC probíhá od roku 2015. Komise investovala zhruba 250 mil. EUR do prototypních komponentů prostřednictvím výzev vypsaných v rámci programu Horizont 2020. Nynější implementační fáze 2021–2030 probíhá v kontextu Evropského partnerství: Horizon Europe Partnership EOSC and the EOSC Partnership | EOSC Association. Pracovní program je definován Strategickou vědeckou a inovační agendou SRIA The Strategic Research & Innovation Agenda and its Multi-Annual Roadmap | EOSC Association. EOSC se rozvíjí k přístupu s více zainteresovanými subjekty se společnou vizí, společnými cíli a doplňujícími příspěvky na Evropské, národní a institucionální úrovni.
Předpokládá se společná investice v hodnotě 1 mld. EUR do roku 2027. EOSC asociace a řídící výbor se snaží definovat evoluci a řízení EOSCu po roce 2027, jde o otázky řízení, financování a budoucnosti partnerství EOSC.
Implementace EOSC v ČR probíhá prostřednictvím EOSC CZ
Implementace EOSC v České republice si klade za cíl vytvořit národní uzel evropské iniciativy a podpořit dobrou praxi v oblasti správy výzkumných dat napříč vědeckými komunitami. V rámci implementace Národní datové infrastruktury (NDI) vznikne společná platforma pro sdílení, správu a přístup k datům a výpočetním zdrojům pro výzkumné účely. NDI bude podporovat jak vědecké, tak multidisciplinární výzkumné aktivity a bude zahrnovat širokou škálu vědních oborů a disciplín.
Klíčovými prvky implementace jsou pracovní skupiny EOSC-CZ (PS EOSC-CZ), sekretariát EOSC-CZ, Národní metadatový adresář (NMA), školicí centrum EOSC-CZ, Národní repozitářová platforma (NRP), propojení již existujících tematických/oborově-vědních datových repozitářů do společné národní datové infrastruktury (NDI) a lidské zdroje neboli "upskilling" akademických a výzkumných institucí, které se správou výzkumných dat postupně začínají.
Klíčovým mechanismem podpory a rozvoje iniciativy EOSC v ČR z národní úrovně jsou výzvy Individuální projekty systémové – Výzkum a vývoj I (tzv. IPs výzvy) a Open Science I až III z Operačního programu Jan Ámos Komenský: OP JAK – Webové stránky operačního programu Jan Amos Komenský
IPs EOSC má za cíl zřídit koordinační aparát pro implementaci iniciativy EOSC v ČR, tj. vybudování zázemí pro lepší správu, sdílení a vyhledávání vědeckých dat, vznikne národní metadatový adresář (NMA), pomocí kterého budou moci vědci snadno vyhledat již produkovaná vědecká data a použít je pro svou práci.
IPs CARDS má za cíl vytvořit a v pilotním provozu ověřit novou společnou knihovně-informační platformu pro segment výzkumných a akademických knihoven, která zajistí prostřednictvím centrálního vyhledávače a dalších služeb vědecko-výzkumné komunitě ČR kvalitní vyhledatelnost a dostupnost zdrojů a výsledků výzkumu bez ohledu na jejich umístění. Dále se podílí na vytvoření společného zázemí pro implementaci datově orientovaných součástí národní strategie otevřeného přístupu k vědeckým informacím, a to především v rámci pilířů Open/FAIR Data a EOSC.
Open Science I: Výzva podporuje vybudování distribuované Národní repozitářové platformy (dále též „NRP“) jako klíčového stavebního prvku Národní datové infrastruktury (dále též „NDI“), která vytvoří základní prostředí v ČR pro správu výzkumných dat, jejich ukládání, sdílení a práci s nimi v souladu s principy FAIR tak, aby byla vyhledatelná, dostupná, interoperabilní a znovu využitelná. NRP zajistí kromě technického řešení i portfolio klíčových služeb a taktéž vzdělávání uživatelů, datových odborníků a dalších relevantních pracovníků ve výzkumných organizacích. Výzva č. 02_23_014 Open Science I – OP JAK
V současnosti je v přípravě projekt Národní repozitářová platforma pro výzkumná data. Koordinován velkou výzkumnou infrastrukturou e-Infra CZ, avšak je koncipován jako společný projekt různých datově orientovaných akademických institucí v ČR. Jeho záměrem je vytvořit a provozovat Národní repozitářovou platformu a její klíčové služby. Národní repozitářová platforma cílí na ukládání, správu a sdílení výzkumných dat v duchu FAIR data principů celé výzkumné komunitě v ČR
Velká výzkumná infrastruktura e-INFRA CZ je unikátní e-infrastruktura pro výzkum a vývoj v ČR, která představuje transparentní prostředí poskytující komplexní kapacity a zdroje pro přenos, ukládání a zpracování vědeckých dat všem subjektům zabývajícím se výzkumem a vývojem bez ohledu na to, v jakém odvětví je provádí. Vytváří tak komunikační, informační, úložnou a výpočetní základnu pro výzkum a vývoj na národní i mezinárodní úrovni a poskytuje rozsáhlé ucelené portfolio služeb v oblasti ICT, bez nichž moderní výzkum a vývoj nemůže být realizován. Pro více informací: e-infra.cz