ERIC je typem právní formy vytvořené Evropskou komisí pro správu mezinárodních výzkumných zařízení. Slavnostní předání oficiálního dekretu proběhlo 8. září 2015 ve švédském Lundu přímo z rukou generální ředitele Evropské komise pro výzkum a inovace Roberta-Jana Smitse, za účasti ministrů pro výzkum ze Švédska a Dánska a reprezentantů z ostatních partnerských států. Českou republiku na slavnostním setkání reprezentoval ředitel Ústavu jaderné fyziky AV ČR, v. v. i. RNDr. Petr Lukáš, CSc.
Evropský spalační zdroj neutronů je jedenáctým ustaveným ERIC v Evropě. Díky této právní formě se mohou všechny členské státy podílet na správě i financování tohoto zdroje neutronů příští generace, který umožní evropskému neutronovému výzkumu udržet si vedoucí postavení ve světě.
Evropská komise formálně potvrdila udělení právní formy ERIC Evropskému spalačnímu zdroji neutronů v polovině srpna a toto rozhodnutí nabylo účinnosti dne 31. srpna 2015. Zakládajícími členskými státy jsou Česká republika, Dánsko, Estonsko, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko. Belgie, Nizozemí, Španělsko a Velká Británie se připojily jako zakládající pozorovatelé se zájmem stát se členskými státy v blízké budoucnosti. Dalším státem, který vyjádřil přání podílet se na ESS jako pozorovatel, je Řecko.
Zleva: Předseda ESS ERIC Lars Börjesson, generální ředitel Evropské komise pro výzkum a inovace Robert-Jan Smits, ředitel Ústavu jaderné fyziky AV ČR Petr Lukáš a generální ředitel ESS Jim Yeck, zdroj: archiv ESS