Cílem konference bylo seznámit českou vědeckovýzkumnou obec s aktivitami JRC, jeho jednotlivých ústavů, upozornit na možnosti spolupráce mezi ČR a JRC, či na možnosti uplatnění českých vědců přímo v některém z ústavů JRC, které se nacházejí v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemí a Španělsku.
Konference byla rozložená do dvou dnů, kdy první den v dopoledním bloku vystoupil generální ředitel JRC, pan Vladimír Šucha, který představil činnost JRC a poprvé informoval o nové strategii JRC na budoucí léta. Odpolední blok byl věnován třem tematickým sekcím: Jaderná bezpečnost a zabezpečení, Zabezpečení potravin a Behaviorální vědy a jejich role v rozhodování. Druhý den konference byl věnován různým formám spolupráce a možnostem uplatnění českých vědců přímo v institutech JRC.
JRC je de facto vnitřní službou Evropské komise, která poskytuje služby a poradenství jak Evropské komisi, tak členským státům, či dalším subjektům. Primárním zájmem JRC je propagovat a rozšířit do členských států kulturu využívání vědeckých poznatků pro rozhodovací procesy a pro vytváření národních politik. JRC tak nabízí možnosti zpracování studií, analýz, modelů v různých vědních oborech, představuje pracovní příležitosti pro vědce v unikátních a vysoce specializovaných laboratořích, kde probíhá výzkum z podnětu institucí EU a členských států zaměřený na aktuální společenské výzvy. JRC se také významně se podílí na školení mladých vědců a na podpoře budování jejich kariér.
Na okraji konference jednal generální ředitel V. Šucha s Kateřinou Valachovou, ministryní školství, mládeže a tělovýchovy, Vladimírem Špidlou, ředitelem odboru poradců premiéra, s Pavlem Bělobrádkem, místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace a s Jiřím Drahošem, předsedou Akademie věd ČR. Před odletem do Bruselu navštívil v odpoledních hodinách jedinečné výzkumné infrastruktury v Dolních Břežanech ELI a HiLase.
Prezentace z konference jsou ke stažení zde:
JRC PREZENTACE-9.6-1.zip, soubor typu zip, (55,87 MB)