Velké výzkumné infrastruktury jsou jedinečnými zařízeními, která vykazují vysokou znalostní a technologickou náročnost a jsou provozována na principu otevřeného přístupu k jejich kapacitám. Hostitelské výzkumné organizace tak provozují velké výzkumné infrastruktury vždy primárně pro využití všemi jejich potenciálními uživateli z řad dalších výzkumných organizací či inovujících podniků.
Velká výzkumná infrastruktura ELI Beamlines je jedním ze tří pilířů panevropské výzkumné infrastruktury ELI (Extreme Light Infrastructure) budovaným v Dolních Břežanech u Prahy. Dalšími dvěma pilíři jsou ELI Attosecond, budovaný v Segedínu v Maďarsku, a ELI Nuclear Physics, budovaný v Măgurele v Rumunsku. ELI Beamlines bude vyvíjet nový způsob generování laserů o vysoké energii a vysoké opakovací frekvenci a sekundárních zdrojů záření a částic buzených ultra-intenzivními lasery. Tyto ultra-krátké pulsy světla a částic umožní realizaci široké škály projektů výzkumu a vývoje, a to zejména v oblastech biologických, medicínských a materiálových věd, fyziky plazmatu, fyziky vysokých hustot energie, fyziky horké husté hmoty a hraniční fyziky.
Velká výzkumná infrastruktura ELI Beamlines, jejíž hostitelskou institucí je Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i., byla předložena vládě ČR na základě pozitivního výsledku interim hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR, které bylo provedeno mezinárodní hodnotící komisí v 1. polovině roku 2017, a rovněž za účelem zabezpečení jejího financování během její tzv. „start-up“ fáze v letech 2018 až 2019, kdy bude probíhat testování jejích laserových systémů a jejich uvádění do plného provozu poskytujícího maximální experimentální parametry.
Financování velké výzkumné infrastruktury ELI Beamlines bude zabezpečeno z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace.