Podle ustanovení § 12 odst.1 a podle § 31, odst. 1, odst. 3 a odst. 6 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a podle § 7 nařízení vlády č. 397 z 19. 10. 2009 (k § 31, odst. 3 zákona) je podpora výzkumu a vývoje z veřejných prostředků poskytována za podmínky zveřejňování pravdivých a včasných informací příjemcem i poskytovatelem (dále jen „MŠMT“) o projektech a aktivitách výzkumu a jeho výsledcích.
Z uvedených právních norem vyplývá příjemci státní dotace povinnost předat MŠMT údaje o výsledcích řešení projektů a výzkumných aktivit, jejichž podpora byla ukončena v roce 2015 (nebo dříve), prostřednictvím informačního systému výzkumu, vývoje a inovací (IS VaVaI) - informační oblasti RIV (Registr Informací o Výsledcích) a to v termínu stanoveném MŠMT jakožto poskytovatelem.
I. Všeobecné podmínky sběru dat do RIV v roce 2016
Správce Informačního systému pro výzkum, vývoj a inovace (IS VaVaI), kterým je Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), stanovil termín pro předání údajů do RIV do 29. 5. 2016 pro výsledky výzkumných organizací (dále jen VO) a do 7. 9. 2016 pro výsledky projektů, u nichž bylo ukončeno poskytování podpory (viz http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=986, kde je současně možno najít další informace). Jednotliví příjemci resp. předkladatelé výsledků předávají do RIV v roce sběru 2016 prostřednictvím poskytovatele nejméně jedenkrát ročně údaje o výsledcích uplatněných v roce 2015 nebo dříve s tím, že je možné odevzdávat i průběžné výsledky uplatněné ještě před ukončením poskytování podpory.
Proto MŠMT stanovuje termín pro ukončení předávání dat od příjemců na 6.5.2016 pro výsledky VO a do 24.8.2016 pro výsledky nevýzkumných organizací. Tyto termíny jsou stanoveny tak, aby byl vzhledem ke značnému objemu a náročnému procesu kontroly předkládaných dat k dispozici dostatečný časový prostor pro odlaďování eventuálních chyb v předávaných dodávkách dat.
Každý příjemce (předkladatel) předává MŠMT údaje o výsledcích dosažených řešením výzkumných projektů nebo výzkumných záměrů financovaných z rozpočtové kapitoly MŠMT, projektů specifického vysokoškolského výzkumu a další výsledky splňující podmínky jejich zařazení do RIV, a to zásadně ve struktuře RIV16. MŠMT je poskytovatelem následujících výzkumných programů:
programy VaV řešené v roce 2016
7A - program Šestý rámcový program Evropského společenství pro výzkum, technický rozvoj a
demonstrační činnosti, jehož součástí jsou i projekty tzv. „mobilit“ (projekty, jejichž identifikační kódy začínají
označením 7AMB) a projekty Evropského metrologického výzkumného programu EMRP (projekty, jejichž identifikační
kódy začínají označením 7AX)
7C - program Výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel
7D - program Eurostars
7E - program Podpora projektů sedmého rámcového programu Evropského společenství pro výzkum,
technologický rozvoj a demonstrace
7F - Finanční mechanismy EHP/Norsko
7G - program Sedmý rámcový program Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) v
oblasti jaderného výzkumu a vzdělávání
7H - program Společné technologické iniciativy
8A - Společná technologická iniciativa ECSEL
8B - Evropský metrologický program pro inovace a výzkum
8D - Doplňkový program Evropského společenství pro atomovou energii (EURATOM)
8E - Česko-bavorská spolupráce ve VaV
8F - Makroregionální spolupráce ve výzkumu, vývoji a inovacích
LD - COST CZ
LE - EUPRO II
LF - EUREKA CZ
LG - INGO II
LH - Kontakt II
LJ - GESHER/MOST
LK - Návrat
LL - ERC CZ
LM - Projekty velkých infrastruktur pro VaVaI
LO - Národní program udržitelnosti I
LQ - Národní program udržitelnosti II
LR - Informace - základ výzkumu
Pro data předávaná do RIV platí od 1. 1. 2016 závazná struktura RIV16 schválená RVVI. Data pro IS VaVaI budou předávána výhradně ve formátu XML, jako datové dávky za jednotlivé předkladatele (resp. registrované organizační jednotky jako součásti vysokých škol). Datovou dávkou se rozumí soubor (pokud je vytvářen v aplikaci Vklap, jde o tzv. finální dodávku) s označením RIV16-MSM-iiiiiiii,vv.vav, kde iiiiiiii je identifikační číslo (IČ), resp. identifikace organizační jednotky (např. kód fakulty: 21110___ ) a vv je verze dodávky. Obsahem souboru jsou údaje za všechny výsledky předávané daným subjektem za rok sběru dat 2015. Příponou souboru je zkratka vav. Předávaná data musí být protokolárně kontrolována kontrolním programem prostřednictvím webové kontrolní služby (viz. https://www.isvav.cz/kontrola/) v jehož výstupních hlášeních ani v průvodce nesmí být indikovány žádné chyby. Kontrolní protokol (tzv. průvodka) vytvořený tímto kontrolním programem je nedílnou součástí příslušné dodávky dat. Musí být potvrzený statutárním orgánem příjemce (resp. předkladatele výsledků) nebo jím pověřenou osobou a zaslán poskytovateli jako naskenovaný dokument ve formátu PDF současně s dávkou dat pouze prostřednictvím elektronické pošty na adresu santus@msmtcz.
Dodávka dat je předávána jako 1 soubor za daného předkladatele, resp. jeho organizační jednotku (např. u vysokých škol, kde organizační jednotka je registrována v číselníku subjektů VaV) v kódování UTF-8, Windows-1250 nebo ISO-8859-2. Dodávky dat nesplňující pravidla sběru dat do RIV nebo vykazující chyby hlášené kontrolní službou budou vráceny předkladateli výsledků k dopracování a nebudou zařazeny do RIV.
Aby se předešlo nejednotnostem ve výkladu, kdy bylo dosaženo výsledku, je rozhodujícím rok uplatnění výsledku (tj. rok vydání článku, knihy, udělení patentu, zahájení výroby atd.).
II. Důležité doplňující informace k předkládání výsledků v roce 2016
1. V RIV nejsou jako výsledky sledovány učebnice, skripta, odborné posudky, žádosti o grant, články v denním tisku, populárně naučná literatura, interní výzkumné zprávy, abstrakta a sborníky abstrakt, diplomové práce, články teprve odeslané do tisku, technologie dosud neuplatněné ve výrobě, patentové přihlášky atd. Do RIV se tedy nevkládají jako výstupy výzkumných projektů a výzkumných záměrů (nelze je jako výsledky výzkumu a vývoje uplatnit).
2. Výzkumná zpráva je považována za druh výsledku (V) pouze v případě výsledků obsahujících utajované informace např. podle zákona č. 412/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů. V jiném případě nelze takový výsledek uplatňovat, a to ani v případě řešení projektů „pro potřeby státní správy“. Výzkumné zprávy, které nebudou splňovat definici § 4 odst. g) nařízení vlády č. 397, nebudou podle „Metodiky hodnocení výsledků výzkumu a vývoje“ bodově ohodnoceny (tj. bude jim přiděleno nula bodů) a za odevzdání takového výsledku může být uplatněna sankce.
3. Druh výsledku Vsouhrn (Souhrnná výzkumná zpráva) je nově zavedeným druhem výsledku od roku 2014. Může být jedním z vyžádaných výsledků projektu aplikovaného výzkumu s účelovým nebo smluvním financováním. Souhrnná výzkumná zpráva shrnuje výsledky řešení projektu a vyjadřuje se k naplnění stanovených cílů projektu. Souhrnná výzkumná zpráva může mít utajovaný charakter, tj. nemusí být veřejně dostupná.
4. Upozornění na ustanovení § 14 odst. 5 zákona č. 130/2002 Sb.:
"V případě, že jsou do informačního systému výzkumu, vývoje a inovací předány údaje, které neodpovídají definici datových prvků a které ovlivní výši poskytnuté podpory, provozovatel je ze systému odstraní a na tuto skutečnost upozorní Radu pro výzkum, vývoj a inovace, která v návrhu výdajů na výzkum, vývoj a inovace na následující pětileté období pro příslušného poskytovatele výši výdajů sníží, a to každoročně až o 100 % objemu podpory, která měla být podle těchto nesprávných údajů na daný rok poskytnuta. Poskytovatel obdobným způsobem sníží podporu příjemci, který mu nesprávné údaje předal.“
5. Upřesnění definice druhu výsledku „B“ odborná kniha: „Odbornou knihou dále nejsou: metodické příručky, katalogy, normy, cestopisy, beletrie, texty divadelních her, výběrové bibliografie, výroční zprávy, proslovy, reportáže, soubory studentských soutěžních prací, turistické průvodce, komerční překlady z cizích jazyků nebo memoáry, informační materiály, popularizující monografie, biografie, autobiografie, účelově monograficky vydané závěrečné zprávy z grantů. Do hodnocení se zařazuje pouze první vydání odborné knihy. V případě, že do některého z dalších vydání byla zařazena nová kapitola splňující definici výsledku druhu C, je možno ji takto uplatnit. Hodnoceny budou knihy pouze s přiděleným ISBN nebo ISMN kódem. Knihy vydané vydavateli v ČR budou do hodnocení zahrnuty pouze v případě registrace povinného výtisku v Národní knihovně ČR.“
6. Upřesnění definice druhu výsledku „R“ software: „Výsledek „Software“ realizoval původní výsledky výzkumu a vývoje, které byly uskutečněny autorem nebo týmem, jehož byl autor členem. Jedná se o výsledek, kdy software vznikl prokazatelně v souvislosti s řešením výzkumné aktivity a jeho autorem (tvůrcem) je / jsou osoby podílející se u příjemce (nebo dalšího účastníka) na řešení výzkumné aktivity a který může být volně využíván v souladu s licenčními podmínkami tvůrce a v souladu s § 16 zákona. Nejedná se o software, který příjemce vytvořil pouze pro svoji potřebu a který využívá pouze příjemce nebo další účastník, nebo který je určen výhradně a pouze po potřeby poskytovatele (tzn. pokud není jeho vývoj dán požadavkem právních předpisů).“
7. Možnost žádat o odstranění i těch záznamů o výsledcích, které v hodnocení výzkumných organizací získaly kladné body. Jde o případy, kdy původně předložené informace nebyly nepravdivé ale byly nepřesné, což mohlo mít zejména negativní vliv na bodový zisk:
- Potřeba uvedení upřesňujících informací – nebyli uvedeni všichni domácí tvůrci nebo nebyl uveden správný počet všech tvůrců nebo byl uveden příliš krátký popis výsledku.
- Druh výsledku byl nepřesně deklarován (např. D místo J), což způsobilo menší bodový zisk.
- Výsledku byl špatně přiřazen obor, např. patent z oboru J (průmysl) byl předkladatelem zařazen do oboru A (společenské vědy), což korekční mechanizmy hodnocení zpracují tak, že bodový zisk je menší, než by mohl být.
8. Pokud předkladatel výsledku není výzkumnou organizací, může výsledky s návaznostmi typu I, O, R, V, N předat přes libovolného poskytovatele. Z toho ovšem vyplývá toto doporučení pro nevýzkumné organizace: jestliže daný subjekt odevzdává datovou dávku některému poskytovateli s výsledky, které vznikly řešením projektů či výzkumných záměrů podporovaných tímto poskytovatelem, měly by být součástí této dodávky i výsledky s výše uvedenými návaznostmi a tím by bylo zbytečné předávat údaje do RIV prostřednictvím více poskytovatelů.
9. MŠMT na základě loňské kontroly výsledků odbornými a poradními orgány RVVI doporučuje předkladatelům výsledků věnovat zvýšenou pozornost definici všech datových prvků. RVVI bude pokračovat ve fyzické kontrole výsledků, předpokládáme, že především aplikovaného výzkumu, a proto MŠMT doporučuje předkladatelům revizi údajů, které již odevzdali nebo předkládají v letošním sběru dat. Pro výsledky, u kterých předkladatel nemá jistotu správného přiřazení druhu výsledku, je doporučeno přiřadit druh „O“.
9. Harmonogram termínů pro zpracování výstupů hodnocení VO v roce 2016 (v kontextu s termíny danými Metodikou hodnocení):
1. Etapa hodnocení
Odevzdání dat RIV za VO na MŠMT | do 6. května |
MŠMT odevzdá RIV na sRVVI | 29. května |
MŠMT obdrží od sRVVI tab. č. 1, č. 2 a č. 2a | 30. června |
III. Opravy údajů odevzdaných do RIV
Opravy údajů předkládaných do RIV v roce sběru dat 2014 jsou možné vždy pouze prostřednictvím další verze předcházející datové dávky. I pro tyto „opravné“ datové dávky platí pro VO konečný termín jejich předání poskytovateli do 6.5.2016. Nelze je řešit prostřednictvím dodávek požadavků na odstranění záznamů z RIV.
Do 16.7.2016 je možné žádat o odstranění záznamů, které byly do RIV dodány v roce 2015 a dříve. Pro odstraňování údajů z RIV je k dispozici též uživatelská aplikaceVklap. Předkladatel může v daném roce sběru předat i více dodávek požadavků na odstranění záznamů z RIV. Jednotlivé datové dávky musí být v takovém případě „verzovány“ (např. RIV16-MSM-24220___-V01.vav, RIV16-MSM-24220___-V02.vav atd.) a měly by obsahovat disjunktní množiny záznamů, čili vždy jen další přírůstky požadavků.
Dodávky požadavků na odstranění záznamů z RIV musí být jednotlivými předkladateli dodány poskytovateli ve formátu XML (resp. v souborech s příponou .vav), ve struktuře platné pro rok 2016 a po kontrole zpřístupněnou webovou kontrolní službou. Nutnou součástí každé dodávky požadavků na odstranění záznamů z RIV je "Průvodka dodávky požadavků na odstranění záznamů z RIV", vytvořená kontrolní službou, potvrzená statutárním orgánem předkladatele a zaslána poskytovateli jako naskenovaný dokument ve formátu PDF současně s datovou dávkou pouze prostřednictvím elektronické pošty na adresu santus@msmtcz. Tento postup se vztahuje jen k odstranění údajů z IS VaVaI-RIV, který je stanoven § 31 zákona č. 130/2002 Sb.
Záznamy o výsledcích, které již byly do RIV předány dříve a u kterých chce předkladatel opravit jakýkoliv údaj na správnou hodnotu, zařadí předkladatel znovu v opravené podobě do své datové dávky v roce sběru dat 2016. Procesem konsolidace výsledků a event. následnou žádostí o vymazání původně chybných záznamů bude zajištěno, že nedojde k duplicitám. V případě změny organizační jednotky předkladatele (u VVŠ) předloží „nová“ organizační jednotka původní záznam o výsledku a „stará“ organizační jednotka pak zažádá o výmaz již předloženého záznamu, pokud nepůjde o správně vykazované záznamy za obě organizační jednotky, nebo pokud je „nová“ organizační jednotka nástupcem „staré“ organizační jednotky, která zanikla. Změna zaměstnavatele tvůrce výsledku nezakládá převod výsledku na nový subjekt, který nebyl příjemcem podpory řešení výzkumné aktivity, na základě jehož bylo výsledku dosaženo. Proces odstraňování záznamů z RIV o chybně předložených výsledcích bude ukončen k 15.7.2016.
Za dodávky dat do IS VaVaI Radě pro výzkum, vývoj a inovace odpovídá Odbor podpory výzkumu a vysokých škol MŠMT (odbor 32).
V Praze 11. března 2016
Ing. Jana Říhová
ředitelka odboru podpory výzkumu a vysokých škol
MŠMT