Dne 10. dubna 2025 Evropská komise vyhlásila veřejnou konzultaci na téma „Evropská strategie pro umělou inteligenci ve vědě – příprava ke zřízení Evropské výzkumné rady pro výzkum umělé inteligence“.
Hlavním cílem veřejné konzultace je shromáždit relevantní a rozmanité vstupy na podporu vývoje a zavádění robustní a progresivní strategie EU pro umělou inteligenci ve vědě. Hlavními zúčastněnými stranami jsou výzkumné instituce a akademická obec: výzkumní pracovníci, výzkumné a akademické organizace, investoři, výzkumná infrastruktura atd. Soukromý sektor je rovněž významným aktérem, zejména společnosti z odvětví náročných na výzkum a inovace, včetně startupů.
Připravovaná strategie si klade za cíl vytvořit ucelený politický přístup k umělé inteligenci ve vědě, který usnadní vědcům využívání technologie umělé inteligence. Má přinést strategickou vizi a napomoci koordinaci mezi EU a členskými státy, identifikovat mezery a priority a současně s tím budovat komplementaritu mezi existujícími a plánovanými unijními politikami (včetně relevantních iniciativ v oblasti výzkumu a inovací), a vytyčit cestu k vytvoření Evropské výzkumné rady pro umělou inteligenci.
Cílem iniciativy je usnadnit vědcům z EU plně využít potenciál umělé inteligence v rámci jejich činností tím, že budou moci využívat a vyvíjet nové nástroje umělé inteligence pro vědu, a přispívat tak k celkovému ekosystému umělé inteligence v EU. Tato strategie prozkoumá výzvy a příležitosti spojené s umělou inteligencí ve vědě a nastíní nejúčinnější politické zásahy k urychlení této transformace. Strategie se bude zabývat různými politickými aspekty, jako je koordinace s členskými státy, přizpůsobení nástrojů financování, usnadnění přístupu k infrastruktuře, modernizace ekosystému vědeckých údajů a rozvoj komunit v oblasti využívání a rozvoje umělé inteligence v různých vědeckých oblastech a provádění politik v oblasti dovedností a odborné přípravy atd.
Do veřejné konzultace se lze zapojit nejpozději do 5. června 2025. Více informací o této inciativě i veřejné konzultaci, včetně odkazu pro zapojení se, je k dispozici na webu Evropské komise.