Velké výzkumné infrastruktury jsou jedinečnými zařízeními, která vykazují vysokou znalostní a technologickou náročnost, a která jsou provozována na principu otevřeného přístupu k jejich kapacitám. Hostitelské výzkumné organizace tak provozují velké výzkumné infrastruktury vždy primárně pro využití všemi jejich potenciálními uživateli z řad dalších výzkumných organizací či inovujících podniků. Díky své jedinečné znalostní a technologické úrovni umožňují velké výzkumné infrastruktury svým uživatelům dosahovat zcela průlomových poznatků v oblastech základního a aplikovaného výzkumu, jakož i vývoj pokročilých technologií vykazujících vysoký potenciál pro uplatnění v inovativních produktech a službách s vysokou přidanou hodnotou.
V roce 2017 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy provedlo interim hodnocení 58 velkých výzkumných infrastruktur schválených vládou ČR v roce 2015 k poskytování podpory z veřejných prostředků v období let 2016 až 2019 a ex-ante hodnocení nových návrhů velkých výzkumných infrastruktur, které byly nově vypracovány v období od posledního kola mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR uskutečněného v roce 2014.
Hodnocení velkých výzkumných infrastruktur, resp. jejich nových návrhů bylo provedeno nezávislou mezinárodní hodnotící komisí složenou z renomovaných a nezpochybnitelných odborníků na téma výzkumných infrastruktur a na základě metodik hodnocení připravených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Radou pro velké výzkumné infrastruktury, jež je odborným poradním orgánem ministerstva pro výkon věcně příslušné agendy.
Hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR bylo uskutečněno v návaznosti na usnesení vlády ČR ze dne 21. prosince 2015 č. 1066, které stanovilo, že podpora velkých výzkumných infrastruktur ČR v letech 2020 až 2022 je podmíněna pozitivním výstupem jejich re-evaluace v roce 2017. Předloženým materiálem informovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy členy vlády ČR o výstupech tohoto hodnocení.
Návrh na schválení velkých výzkumných infrastruktur ČR k poskytování účelové podpory MŠMT v nadcházejícím období bude MŠMT předložen k projednání vládou ČR jako samostatný materiál, a to v kontextu projednávání návrhu výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace pro rok 2019 a jeho střednědobého výhledu na léta 2020 a 2021.
Materiál pro informaci členů vlády ČR.zip, soubor typu zip, (136,57 kB)