Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“) vyhlašuje výzvu k podávání žádostí o poskytnutí dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na základě zhodnocení jí dosažených výsledků na rok 2019.
1. Věcné zaměření výzvy
Dotace je určena na institucionální podporu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace na základě zhodnocení jí dosažených výsledků (dále jen „dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace“) podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů.
Dlouhodobým koncepčním rozvojem výzkumné organizace se rozumí nezávislé provádění základního výzkumu, aplikovaného výzkumu, veřejné šíření výsledků těchto činností na nevýlučném a nediskriminačním základě (dále též „primární činnosti výzkumné organizace“) nebo transfer znalostí, pokud se veškerý zisk z transferu znalostí znovu investuje do primárních činností výzkumné organizace.
Kategoriemi podpory jsou podpora základního nebo aplikovaného výzkumu. Dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné
organizace není státní podporou ve smyslu čl. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie a je určena výlučně k
financování nehospodářských činností.
2. Okruh oprávněných žadatelů o dotaci
Oprávněným žadatelem o poskytnutí dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace je výzkumná organizace,
- která je veřejnou vysokou školou nebo soukromou vysokou školou,
- způsobem podle § 33a zákona č. 130/2002 Sb. prokázala ministerstvu naplnění definičních znaků organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovených předpisy Evropské unie[1],
- jejíž výsledky ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích zhodnotila Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (platné pro léta 2013 až 2016) schválené usnesením vlády ČR ze dne 29. července 2015 č. 605 (dále jen „Metodika 2016“) a zveřejnila jako hodnocení výsledků za rok 2016 a
- jejíž výsledky ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích zhodnotila Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle Metodiky hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací schválené usnesením vlády ČR ze dne 8. února 2017 č. 107 (dále jen „Metodika 2017+“) a zveřejnila jako hodnocení výsledků za rok 2017.
Seznam oprávněných žadatelů je uveden v příloze 1 této výzvy.
3. Finanční prostředky určené na realizaci výzvy
Výše finančních prostředků určená na realizaci výzvy činí 6 809 707 421 Kč.
4. Způsob stanovení výše dotace
Výše dotace se stanoví jako součet složky stabilizační a motivační.
Stabilizační složka je založena na hodnocení výsledků ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích podle Metodiky 2016 a její výše odpovídá výši dotace na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace poskytnuté žadateli v roce 2018.
Motivační složka je založena na hodnocení výsledků ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích podle Metodiky 2017+ a její výše se stanoví v závislosti na podílu žadatele na počtu článků v 1. a 2. kvartilu rozložení četností výsledků všech oprávněných žadatelů podle mezinárodního pořadí článků AIS.
Maximální výše dotace pro jednotlivé oprávněné žadatele je uvedena v příloze 1 této výzvy.
5. Způsob užití dotace
Prostředky dotace lze užít k úhradě způsobilých nákladů na
a) nezávislý základní nebo aplikovaný výzkum,
b) nevýlučné a nediskriminační veřejné šíření výsledků nezávislého základního nebo aplikovaného výzkumu.
Způsobilými náklady, které lze hradit z dotace, jsou
a) osobní náklady nebo výdaje, včetně stipendií na výzkum, vývoj a inovace podle zákona o vysokých školách,
b) náklady nebo výdaje na pořízení hmotného a nehmotného majetku,
c) další provozní náklady nebo výdaje,
d) náklady nebo výdaje na služby,
e) doplňkové náklady nebo výdaje.
Dotaci lze užít k úhradě způsobilých nákladů za období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2019 a nelze ji převést do roku 2020, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak[2].
6. Lhůta pro podání žádosti o dotaci a způsob jejího podání
Žádost o dotaci musí být podána nejpozději do 30 dnů ode dne zveřejnění této výzvy, tj. do 7. února 2019.
Žádost o dotaci doručí oprávněný uchazeč odboru podpory vysokých škol a výzkumu ministerstva prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky: vidaawt). Žádost lze podat na formuláři, který je uveden v příloze 2 této výzvy.
Za správnost a úplnost údajů uvedených v žádosti odpovídá žadatel.
7. Vady žádosti o dotaci
Pokud žádost o dotaci bude trpět formálními vadami, vyzve ministerstvo žadatele k jejich odstranění ve lhůtě do 5 dnů od doručení výzvy. V případě neodstranění vad žádosti ve stanovené lhůtě ministerstvo usnesením řízení o žádosti zastaví.
8. Doložení dalších podkladů
Ministerstvo si na základě ustanovení § 14k odst. 3 zákona č. 2018/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, vyhrazuje, že může kdykoliv v průběhu řízení vyzvat žadatele o dotaci k doložení dalších podkladů nebo údajů nezbytných pro vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. K doložení dalších podkladů poskytne ministerstvo žadateli o dotaci lhůtu přiměřenou povaze vyžádaných dalších podkladů.
9. Úprava žádosti na základě doporučení ministerstva
Ministerstvo si na základě ustanovení § 14k odst. 4 rozpočtových pravidel vyhrazuje, že může žadateli o dotaci doporučit úpravu žádosti, lze-li předpokládat, že upravené žádosti bude zcela vyhověno; vyhoví-li žadatel o dotaci tomuto doporučení, posuzuje ministerstvo upravenou žádost.
10. Právní nástupnictví
Ministerstvo na základě ustanovení § 14l rozpočtových pravidel nepřipouští, aby za zaniklého žadatele o dotaci nastoupil do probíhajícího řízení právní nástupce.
11. Nepřípustnost vydání nového rozhodnutí
Byla-li žádost o dotaci pravomocně zcela či zčásti zamítnuta, ministerstvo vydání nového rozhodnutí na základě ustanovení § 14p rozpočtových pravidel nepřipouští.
12. Žádost o změnu rozhodnutí o poskytnutí dotace
Dotace se poskytuje v neinvestičních prostředcích. Po vydání rozhodnutí může příjemce dotace písemně požádat ministerstvo o poskytnutí dotace zcela nebo zčásti v investičních prostředcích. Žádost musí být ministerstvu doručena nejpozději do 31. května 2019 a lze ji podat pouze jednou.
13. Řízení o odnětí dotace
Dojde-li po vydání rozhodnutí ke skutečnosti uvedené v § 15 odst. 1 písm. a) až f) rozpočtových pravidel, může ministerstvo zahájit řízení o odnětí dotace. Řízení o odnětí dotace probíhá v režimu zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
14. Finanční vypořádání a vyúčtování dotace
Příjemce dotace je povinen vypořádat vztahy se státním rozpočtem v souladu s vyhláškou č. 367/2015 Sb., o zásadách a lhůtách finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy a Národním fondem (vyhláška o finančním vypořádání), ve znění pozdějších předpisů, a to na vyhláškou předepsaném formuláři.
S finančním vypořádáním musí příjemce dotace vrátit nevyčerpané finanční prostředky. Pokud příjemce vrátí tyto prostředky v průběhu kalendářního roku, ve kterém byla dotace poskytnuta, tedy do 31. 12. 2019, poukáže je na účet 821001/0710. Pokud příjemce vrací nevyčerpané prostředky v rámci finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, poukáže je na účet cizích prostředků 6015-0000821001/0710. Tyto finanční prostředky musí být na účet cizích prostředků připsány nejpozději 15. 2. 2020. O vrácení finančních prostředků vyrozumí příjemce ministerstvo avízem, které musí doručit elektronickou poštou na adresu aviza@msmtcz nejpozději v den připsání vratky na účet.
Příjemce dotace je povinen předložit odboru podpory vysokých škol a výzkumu ministerstva vyúčtování poskytnuté dotace na formuláři a v termínu uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace.
15. Kontrola použití dotace
U příjemců dotace může ministerstvo vykonávat veřejnosprávní kontroly použití dotace, a to zejména na základě § 39 rozpočtových pravidel, § 8 odst. 2 zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o finanční kontrole“), ve znění pozdějších předpisů, a § 13 zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Kontrola bude probíhat v režimu zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů.
Příjemce je povinen podrobit se kontrole poskytnuté dotace prováděné externími kontrolními orgány v souladu s platnými právními předpisy, zejména zákonem o finanční kontrole. O kontrolách, které u něj byly v souvislosti s poskytnutou dotací provedeny externími kontrolními orgány, včetně obsahu a závěrů těchto kontrol, je příjemce dotace povinen informovat ministerstvo, a to bezprostředně po jejich ukončení.
Datum zveřejnění výzvy: 8. ledna 2019