Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se ve spolupráci s Národním kontaktním centrem - ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR rozhodlo v roce 2015 vypsat Cenu Milady Paulové v oblasti fyzikálního výzkumu a vývoje (tzn. astronomie, výzkum vesmíru, fyzika, optika a další příbuzné obory).
Rok 2015 byl organizací UNESCO vyhlášen rokem světla. V České republice tento rok v březnu zažijeme na dlouhou dobu poslední částečné zatmění Slunce, které bude viditelné z našeho území, v září budeme svědky/němi úplného zatmění Měsíce. Rok 2015 také nabídne vynikající podmínky pro pozorování planet Jupiter a Saturn.
V roce 2015 uplyne 90 let od doby, kdy ve své převratné dizertační práci astronomka Cecilia Payne-Gaposchkin (1900 – 1979) rozporovala dobové přesvědčení, že hvězdy jsou složeny z těžkých kovů a dokázala, že jsou tvořeny z vodíku a hélia.
V roce 2015 si také připomínáme 30 let od úmrtí české fyzičky prof. Adély Kochanovské. Prof. Kochanovská vystudovala na Přírodovědecké fakultě UK, byla vedoucí pracovnicí v oddělení rentgenové mikrostrukturální analýzy Fyzikálního výzkumu Škodových závodů v Praze (po roce 1945 Ústav fyziky pevných látek ČSAV), v letech 1968-1980 byla profesorkou na fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a stala se vůbec první ženou, která na ČVUT získala profesuru. Byla autorkou významných výzkumných prací a skript. Důležitá byla také její spolupráce s průmyslovými závody a lékařskými klinikami.
Místo předání Ceny Milady Paulové v roce 2015 bude s předstihem upřesněno a zveřejněno na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Národního kontaktního centra - ženy a věda.