Zápis z výjezdního zasedání v Telči k přípravě NPV III ze dne 3.7.2006Přítomni:
Ing. M. Marek, CSc. (MŠMT), Ing. V. Hanke, CSc. (MŠMT), RNDr. M. Blažka (RVV), Ing. M. Janeček, CSc. (AVO), Ing. K. Klusáček, CSc., MBA (TC AV ČR), Ing. K. Aim, CSc. (AV ČR), Ing. J. Faltus (MPO), Mgr. L. Krušinová (MŠMT), RNDr. J. Polecha, CSc. (MŠMT), Ing. R. Smetánková, Ph.D. (Ernst&Young), prof. RNDr. J. Slovák, DrSc. (Ernst&Young) a Ing. J. Vitula (Ernst&Young),.
Program:
1. Zahájení a seznámení s úkoly výjezdního zasedání
2. Vazba NPV III na DZSV a na OP VaVpI.
3. Zakázka TC AV ČR na zpracování prioritních směrů výzkumu, definice struktury programu (program, podprogram, tématická oblast). Požadavky na stanovení absorpční kapacity pro NPV III.
4. Financování a délka NPV III
5. Diskuse dalších záležitostí NPV III a zohlednění závěrů z prvního dne při přípravě nového národního programu.
6. Návrh řízení NPV III a zhodnocení zkušeností ze zahájení a průběhu NPV I a NPV II
7. Formulace doporučení k přípravě NPV III
8. Diskuse dílčích problémů souvisejících s přípravou NPV III a vytvořením harmonogramu jeho přípravy.
9. Implementační dodatek k OP VaVpI.
10. Závěr
Po krátkém úvodu a informacích k přípravě NPV III ředitele odboru 34 MŠMT Ing. M. Marka, CSc., vyjádřili řed. sekce Úřadu vlády a sekretář RVV RNDr. M. Blažka a ředitel TC AV ČR Ing. K. Klusáček, CSc potřebu skloubit přípravu tématických priorit NPV III a obsah dokumentů k operačním programům ESF.
K jednotlivým bodům programu se rozvinula diskuse k organizaci, metodice a etapám přípravy tématických priorit v návrhu NPV III v období 6/2006 až 6/2007). Současně proběhl kontrolní den zakázky zpracovávané Technologickým centrem AV ČR (závěry vypracované TC AV ČR k Přípravě návrhu Národního programu výzkumu III jsou přílohou zápisu). MŠMT nebude zasahovat do materiálu TC AV ČR po věcné stránce tématických priorit, nebude-li to nutné z důvodu bránících nebo komplikujících realizaci programu. Nelze však vyloučit připomínky v rámci vnějšího připomínkového řízení. Proto by příprava tématické náplně NPV III měla být konzultována se zástupci resortů.
V diskusi bylo upozorněno na nutnost citlivého provázání implementačních dokumentů připravovaných operačních programů, zejména OP VaVaI a NPV III tak, aby podmínky čerpání prostředků strukturálních fondů prostřednictvím programů orientovaných na výzkum, vývoj a inovace byly v souhře s kriterii pro nastavení priorit rozvoje výzkumných a vývojových kapacit z prostředků z připravovaného NPV III (tj.v letech 2009 - 2015). Přidělení prostředků ze strukturálních fondů nebude znamenat automaticky nárok uchazeče na přidělení prostředků z NPV III.
Zpracovatel upozornil na to, že zpracování podkladů v expertních skupinách pro jednotlivé tématické oblasti (TO) je třeba finančně podpořit. Podklady jimi vypracované by měly mít, na základě minulých zkušeností, různou úroveň podrobnosti pro vládu a pro řešitele. Je potřeba stanovit technické podmínky, např. počet tématických programů, cca 5 až 7. Přestože se při přípravě NPVaV budou řešit jiné problémy, bylo doporučeno podklady pro přípravu NPV III zpracované TC využít na MŠMT rovněž při zahajovací fázi přípravy nové NPVaV.
Při přidělování prostředků je žádoucí výsledky screeningu a foresightu vhodně zapracovat do kritérií a zohlednit i stávající výzkumnou základnu (kvalitu pracovišť, přiměřený počet pracovišť pro danou tématickou oblast v rámci České republiky z pohledu potřeby ČR, schopnosti zajistit kvalitním personálním obsazením a dlouhodobě financovat, tedy kritéria ve smyslu: co výzkum a vývoj v ČR potřebuje, co si může dovolit a v čem je dobrý).
Se zástupci dodavatele Ernst&Young byla projednána konečná verze implementačního dodatku k operačnímu programu VaVpI, který byl předán 11.7.2006. Do 31.12.2006 zpracovatel upraví dodatek podle nových podkladů MMR a EU. Zdůrazněna byla potřeba koordinace obsahu materiálů dodaných Ernst&Young a TC AV ČR.
Zapsal: RNDr. Jan Polecha, CSc. odbor 34
Schválil: Ing. M. Marek, CSc., ŘO 34
V Praze dne 19. července 2006