Zápis z jednání o koordinaci přípravy regionálních politik výzkumu a vývoje ze dne 20. dubna 2004 na MŠMT, budova E, místnost 106.
Přítomni:
Mgr. M. Borovská (Moravskoslezský kraj), Bc. H. Čepičková (Liberecký kraj), Ing. M. Damborský (MMR), Mgr. A. Franc (Středočeský kraj), Mgr. J. Fišerová (Kralovéhradecký kraj), Mgr. K. Goš (Olomoucký kraj), PaedDr. L. Jirků (kraj Vysočina), RNDr. J. Krpal (Zlínský kraj), Mgr. P. Löffelmann (Plzeňský kraj), Ing. arch. J. Musil (Karlovarský kraj), Ing. E. Svobodová (TC AV ČR), PaedDr. M. Soběslavská (MHMP), V. Šormová (Liberecký kraj), Ing. L. Vaníček (Ústecký kraj), Ing. L. Průcha (Jihočeský kraj), Mgr. L. Zelenková (Pardubický kraj), Ing. M. Marek, CSc. (MŠMT), Mgr. L. Krušinová (MŠMT), Mgr. S. Dobešová (MŠMT), Mgr. K. Hošková (MŠMT)
Cíl jednání:
Cílem jednání bylo seznámit zástupce regionů s hlavními body Národní politiky výzkumu a vývoje ČR na léta 2004-2008 (NPVaV) a předložit návrh osnovy regionální koncepce rozvoje výzkumu a vývoje.
Úvod:
Ředitel odboru politiky výzkumu a její realizace Ing. M. Marek, CSc. uvítal přítomné, omluvil z jednání RNDr. M. Blažku, ředitele odboru sekretariátu Rady pro výzkum a vývoj (RVV) a nastínil cíl a stěžejní body jednání.
Hl. body jednání:
· Správa výzkumu a vývoje
Zástupci regionů byli nejprve seznámeni se správou výzkumu a vývoje. Byla představena působnost orgánů MŠMT a RVV vyplývající ze zákona č.130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje a zákona č. 2/1969 Sb., tzv. kompetenčního. Zmíněny byly další úřady, které se podílejí na výzkumu a vývoji (VaV) v rámci svých kompetencí a instituce spolupracující v oblasti VaV.
· Seznámení s NPVaV
Účastníkům jednání byla představena Národní politika výzkumu a vývoje ČR na léta 2004 -2008 (NPVaV) přijatá na základě usnesení vlády č. 5 ze dne 7. ledna 2004. V tomto usnesení je doporučeno hejtmanům zpracovat na základě Politiky regionální koncepce výzkumu a vývoje do 30. června 2005 a zaslat je k informaci ministryni školství, mládeže a tělovýchovy.
Jednání se poté zaměřilo na vlastní materiál NPVaV, který formuluje vztah našeho státu k VaV ve střednědobé perspektivě a vyjadřuje zásady vlády pro oblast VaV, ze kterých vychází státní správa při realizaci konkrétních opatřeních týkajících se této oblasti. Účastníkům jednání byl představen obsah materiálu NPVaV s důrazem na její priority včetně regionálních aspektů VaV. Nastíněna byla role Krajských úřadů v rámci samosprávné působnosti. Zmíněna byla oblast financování i právního prostředí VaV (příprava zákona o VVI, VLEKB).
· Návrh osnovy regionální koncepce
Byly uvedeny základní body návrhu osnovy regionální koncepce, která by měla obsahovat priority a cíle výzkumu a vývoje regionů v rámci NPVaV. Jednotlivé regiony by měly v koncepci rozpracovat úkoly a formulovat opatření vedoucí k jejich naplnění.
· Seznámení s NPV
Zástupci regionů byli dále seznámeni s usnesením vlády č. 417 ze dne 28. dubna 2003, na jehož základě byl schválen Národní program výzkumu (NPV). Představena byla základní tématická struktura NPV včetně odpovídajících poskytovatelů a finančního zabezpečení.
· Akční plán pro Evropu a regionální koncepce VaV
V prezentaci byl uveden (spolu s příslušnými opatřeními týkající se regionů) dokument Návrh přístupu ČR k materiálu "Investovat do výzkumu: Akční plán pro Evropu", u kterého v současné době probíhá vypořádání připomínek. Po schválení dokumentu bude hejtmanům doporučeno v rámci jejich kompetencí prosazovat přístup ČR k materiálu "Investovat do výzkumu: Akční plán pro Evropu" a k dalším dokumentům EU pro oblast výzkumu a vývoje na regionální úrovni.
· Aktuality zástupců TC AV ČR a MMR
V průběhu jednání přednesli příspěvek zástupci TC AV ČR a MMR.
Ing. Svobodová z TC AV ČR seznámila přítomné s programem ERA-NET, jehož předmětem je koordinace programů a společných aktivit na národní nebo regionální úrovni.
Ing. Damborský jako zástupce MMR informoval o programu Výzkum pro potřeby regionů, který je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení.
· Evropský sociální fond (ESF)
Mgr. Dobešová představila přítomným jeden ze čtyř strukturálních fondů EU - Evropský sociální fond (ESF), který ze zdrojů EU financuje pomoc členským státům při plnění společně odsouhlasených cílů a podporuje jejich aktivity směřující ke zlepšení perspektiv lidí při hledání práce a získávání požadovaných kvalifikací. Učastníkům jednání byla nastíněna koordinace přípravy na využívání pomoci z ESF a základní programové dokumenty. Představen byl Operační program Rozvoj lidských zdrojů (OPRLZ), který je klíčovým dokumentem pro oblast školství a vzdělávání a tvoří základ pro realizaci podpory z ESF v oblasti rozvoje lidských zdrojů v ČR. V rámci možnosti čerpání podpory z ESF byly zmíněny cílové skupiny, limity finanční podpory, délka trvání projektů a jejich administrace.
Usnesení:
Zástupci koordinujících orgánů poděkovali přítomným za pozornost a přislíbili zajistit zveřejnění všech materiálů včetně zápisu z jednání na webových stránkách MŠMT .
Zapsala: K. Hošková
Schválil: M. Marek, ŘO 34
Vysvětlivky:
VVI - Veřejná výzkumná instituce
VLEKB - výzkum na lidských embryonálních kmenových buňkách